بیوگرافی دومنیک انسل پرواز در اوج آسمان قنادی

بیوگرافی دومنیک انسل پرواز در اوج آسمان قنادی

دومنیک انسل

در سال ۱۹۷۸ در یکی از خانواده های فرانسوی – آمریکایی در شمال فرانسه، کودکی به دنیا آمد که دنیای آشپزی را تحت تاثیر خود قرار داد. دومنیک انسل در خانواده ای رده متوسط و کارگر در شهر کوچک بووه واقع در شمال فرانسه به دنیا آمد. در دوران او پسران خانواده پس از دوران دبیرستان برای گذراندن زندگی و کمک کردن به خانواده، مجبور به کار کردن می‌شدند. اما داستان دومنیک متفاوت است. او شاگردی را در رستوران های محلی آغاز کرد اما خیلی زود متوجه شد که از این کار لذت میبرد. او وارد دنیای شیرینی پزی شد و رفته رفته قلب خود را در این شغل گذاشت. انسل در ۱۹ سالگی به عنوان بخشی از برنامه آموزش آشپزی در محله های فرانسه، مشغول به کار شد.

از قدم اول تا پیدا کردن مسیر

همانطور که بیان شد، دومینک انسل برای کمک به خانواده اش و درآمدزایی، در رستوران های محلی شاگردی کرد. او هیچگاه تصور نمی‌کرد آشپز شود، اما دست تقدیر ستاره های هنر آشپزی را رها نمی‌کند. بعد از آنکه متوجه شد کم کم به آشپزی علاقه مند شده است در یک کارگاه آموزش آشپزی رایگان در همان محله ثبت نام کرد. بعد از مدتی متوجه شد، به دنیای شیرینی پزی و قنادی تمایل زیادی دارد. همین جرقه های کوچک باعث شد تا مسیر خود را پیدا کند.

بعد از آنکه از سربازی به فرانسه بازگشت، تصمیم گرفت به مسیر و علاقه خود ادامه دهد. او به عنوان یکی از ۳۰ کارگر فصلی در شیرینی فروشی افسانه ای فرانسه به نام Fauchon عضو شد. نحوه کار این شیرینی فروشی به این صورت بود که پس از پایان دوره تنها ۱ نفر از آن ۳۰ نفر باقی می‌ماند. قطعا دومنیک همان یک نفر بود که بعد از آن به مدت هشت سال با شیرینی فروشی فاوچون همکاری کرد. او در این مدت دروازه های تازه ای را در عرصه های بین المللی باز کرد و مغازه های مختلفی را افتتاح کرد.

مخترع خوراکی های جدید

سرنوشت دومنیک انسل به شکلی رقم خورده بود که انگار برای خلق خوراکی های خوشمزه به دنیا آمده است. شهرت او بیشتر به خاطر اختراع نوعی کرونات است که در سال ۲۰۱۳ به عنوان یکی از ۲۵ اختراع برتر در مجله تایمز به ثبت رسید. البته کوکی شات ها و شکلات داغ های منحصر بفرد دومنیک نیز حرف های زیادی برای گفتن دارند. شیرینی ترکیبی کروسان-دونات با امضای دومنیک انسل برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ در نیویورک به وجود آمد. این ترکیب آنقدر شگفت انگیز بود که ظرف مدت زمان کوتاهی مانند ویروس در سراسر جهان پخش شد.

جالب است بدانید عکس های این شیرینی به یکی از پربازدیدترین تصاویر در حوزه‌ی آشپزی در رسانه های اجتماعی تبدیل شد. هنوز چند روز از اختراع و پخش این محصول نگذشته بود که مسافران و توریست های مختلفی از سراسر جهان برای چشیدن طعم آن صف بستند. امروزه این شیرینی ها فقط در شیرینی پزی ها و نانوایی های دومینک انسل در نیویورک، لندن و لس آنجلس موجود است. جالب است بدانید طعم این محصولات هر روز تغییر می‌کند و هیچگاه تکراری نمی‌شود.

سفر به نیویورک و شروع ماجراجویی های تازه

در سال ۲۰۰۶ دومنیک تنها با دو چمدان به نیویورک سفر کرد تا ماجراهای خود را در قاره آمریکا شروع کند. او خیلی زود به عنوان مدیر شیرینی پزی در رستوران و شیرینی فروشی Daniel Daniel ، Daniel Boulud منصوب شد. در طول شش سال فعالیت خود در این رستوران ها، سومین ستاره میشلن و چهارمین ستاره افتخار از مجله تایمز را دریافت کرد.  انسل مانند ماشینی بود که هیچگاه متوقف نمی‌شد. در نوامبر سال ۲۰۱۱ تنها با یک تیم چهار نفر، دست به کار بزرگی زد.

او نانوایی دومنیک انسل را در محله آرام و خلوت، سوهو، در نیویورک راه اندازی کرد. این نانوایی و قنادی با ارائه شیرینی های مختلف و سلطنتی به سرعت مشهور شد. بعد از مدتی محله خلوت، سوهو دیگر آرام و ساکت نبود، غوغای شیرینی های دومنیک آنجا را شلوغ کرده بود. این نانوایی به عنوان بهترین نانوایی و قنادی در مجله نیویورک تایمز انتخاب شد. همچنین رتبه برتر نانوایی Zagat را از آن خود کرد.

برخی از شیرینی هایی که دومنیک ابداع کرد به این شرح است:

 • Frozen S’mores
 • croissant-doughnut
 • Cookie Shot
 • Gingerbread Pinecone
 • Christmas Morning Cereal
 • Blossoming Hot Chocolate

قنادی های دومنیک آنسل:

فروشگاه ها، قنادی ها و نانوایی های دومنیک با نام تجاری، Dominique Ansel Kitchen، از آمریکا تا هنگ کنگ و کشورهای شرقی  فعالیت می‌کنند. نحوه اداره این فروشگاه ها بخصوص در بخش شیرینی ها و دسرها بسیار جالب و فوق العاده است. دومنیک سعی کرده است اعتقادات و تفکرات خود را در سیستم مدیریتی این فروشگاه ها اعمال کند.

جوایز و افتخارات دومنیک انسل:

دومنیک انسل به دنبال نوآوری و خلق خوردنی ها جدید بود. او جایزه اصلی را در لذت بردن مردم بعد از خوردن یک دسر می‌دانست. اما خواه ناخواه در این مسیر جوایز و افتخارات زیادی به دست آورد. به عنوان مثال:

 • بهترین سرآشپز شیرینی پزی در جهان
 • یکی از ۱۰ سرآشپز برتر در آمریکا
 • جایزه “ده سرآشپز شیرینی پزی که باید بدانید” از مجله تایمز
 • نوآورترین و خلاق ترین افراد زیر ۴۰ سال
 • عنوان آشپز خلاق فرانسه
 • عنوان بانفوذترین افراد فرانسه در Vanity Fair
 • عنوان دسرساز برتر از Dessert Professional’s
 • عنوان عالی ترین سرآشپز شیرینی پزی از دیلی میلی

در سال ۲۰۱۴ جایزه معتبر جیمز بیارد با عنوان “برجسته ترین سرآشپز شیرینی پزی” را از آن خود کرد. تنها عده‌ی کمی توانسته اند این جایزه را به دست بیاورند. رستوران های دومینک انسل در لیست ۵۰ رستوران برتر در جهان قرار دارند. جالب است بدانید دومنیک انسل خارج از آشپزخانه ام فعالیت های زیادی دارد. او به عنوان یکی از طرفداران اختصاصی کمک به خیریه های مختلف فعالیت می‌کند. او در یک سال با حراجی شیرینی های کرونات خود مبلغ صد هزار دلار برای خیریه جمع آوری کرد. او همچنین در زمینه آشپزی و قنادی صاحب کتاب های متعددی از جمله “راز دستور غذاها” می‌باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

سفره ایرانی 2022 ©

لطفا مدت اشتراک کتابخانه را انتخاب فرمایید:

تماس

کتابخانه

ابزارها

مدرک