بیوگرافی و سرگذشت، جیم الیور

بیوگرافی و سرگذشت، جیم الیور

هیچ وقت با جیم ترور الیور ( Jamie trever oliver) گیج نخواهید شد. جیم الیور رستوران دار و سرآشپز انگلیسی، بخاطر رویکردهای خاص غذاییش شناخته شده است. بخاطر همین رویکردهای شاد و متفاوت به برنامه های تلویزیونی راه پیدا کرد و مورد توجه همه حتی دولت قرار گرفت.

جیم در شهر اسکس به دنیا آمد و هم اکنون تقریبا در سن ۴۵ سالگی به سر می‌یرد. او آشپزی را در دانشکده‌ی  دانشگاه وست مینستر کینگزوی (west minster kingsway) آموخت. دوست عزیزما در استایلها ارگانیک، ایتالیایی و انگلیسی آشپزی می‌کند و با اینکه خیلی عجیب به نظر می‌رسد، اما جیم در هر کدام از این شاخه ها حرف های زیادی برای گفتن دارد. مثل درست کردن سس ها که مهارت و قدرت چشایی خاصی لازم دارد.

الیور در اولین شغل حرفه ای خودش به عنوان سرآشپر شیرینی پزی در رستوران آنتوئیوکارلوسیو antonio car luecio)) استخدام شد. او در همان رستوران تجریبات مفیدی در پختن غذاهای ایتالیایی به دست آورد. یک خصلت جالب در الیور وجود دارد این است که خدا نکند نسبت به مقوله ای در آشپزی جوگیر شود و به آن علاقه پیدا کند، تا زمانی که تا انتهای آن موضوع پیش نرود و بهترین و موفق ترین رستوران مخصوص آن را افتتاح نکند آرام نمی‌نشیند و خیالش راحت نمی‌شود.

رفتار او همیشه به گونه ایی است که انگار از قبل به هدف هایش رسیده است. هر حرکت و افت و خیزی برای جیم الیور بیشتر جنبه‌ی ماجراجویی دارد تا نگاهی برای برد و باخت. در واقع به نوعی حسادت برانگیز است.

یکی از کارهایی که سرآشپزهای تلویزیونی خیلی به آن علاقه دارند، پیوند عنوان آشپزی با مقوله های متفاوتی مثل زمان، خانواده، و بی پرده بودن است. مثل اولین برنامه‌ی الیور، به اسم آشپزی عادی. این برنامه یک سریال ساده و بی پرده با دستورهای، راحت و مواد اولیه قابل دسترس بود. او تا به حال ۴۸ برنامه تلویزیونی ضبط کرده است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • برنامه تلویزیونی همه گیر و آسان ( ۱۹۹۹ – ۲۰۰۱)
 • برنامه تلویزیونی آشپزخانه جیم (۲۰۰۲)
 • برنامه تلویزیونی برگشت به آشپزخانه جیم (۲۰۰۳)
 • برنامه تلویزیونی مدرسه شام های جیم (۲۰۰۵)
 • برنامه تلویزیونی آشپزخانه استرالیایی جیم (۲۰۰۶)
 • برنامه تلویزیونی برگشت به مدرسه شام های جیم (۲۰۰۷)
 • برنامه جیم در خانه (۲۰۰۷) آنلاین
 • برنامه تلویزیونی وزارتخانه غذاهای جیم (۲۰۰۸)
 • برنامه تلویزیونی آشپزی در کنار جیم یعنی چه؟ (۲۰۰۸)
 • برنامه تلویزیونی انقلاب غذایی جیم الیور (۲۰۱۰- ۲۰۱۱)
 • برنامه تلویزیونی وعده های ۳۰ دقیقه ای جیم (۲۰۱۰)
 • برنامه تلویزیونی مدرسه رویایی جیم (۲۰۱۱)
 • برنامه تلویزیونی وعده های ۱۵ دقیقه ای جیم (۲۰۱۲)
 • برنامه تلویزیونی ابر غذاهای جیم (۲۰۱۵)
 • برنامه تلویزیونی غذاهای راحت و سریع جیم ( ۲۰۱۷-۲۰۲۰)

همچنین جیم الیور در انیمیشن راتاتویل (ratatoill) به جای بازرس سلامتی صحبت می‌کند. این دوست عزیز و حرفه ای ما تا کنون ۳۰ جلد کتاب آشپزی نوشته است که هرکدام از آنها جذابیت و عنوان های خاص خودشان را دارند. او حتی برای گیاهخوارها هم یک کتاب پربار و مفید به اسم “وعده های لذیذ و آسان برای همه” نوشته است. “پس انداز با جیم”، “غذاهای کریسمس جیم”، “هفت روش” و “بهترین های بریتانیایی” از جمله کتاب های دیگری هستند که جیم برای مخاطبان خودش نوشته و در اختیار عموم قرار داده است.

الیور در طول زندگی حرفه ای خودش دست به کارهای قشنگی می‌زد. او یک خیریه پرفایده راه اندازی کرد که بعد از مدتی به یک فعالیت جهانی تبدیل شد. جیم الیور در رستورانهایی که تاسیس کرد است، هر ساله ۱۵ نفر از جوانان بی بضاعت اما علاقمند به آشپزی را تعلیم می‌هد و از آنها مهمان نوازان ماهری می‌سازد. نقش او در شکوفایی صنعت مهمان نوازی و مهمانداری در کشور انگلستان بسیار پر رنگ و باورنکردنی بوده است. او یک کارزار رسمی برای ممنوع کردن غذاهای ناسالم در مدارس انگلیسی آغاز کرد.

جیم به کودکان آموزش داد چگونه به غذاهای سالم و مقوی روی بیاورند و همچنین به آنها یاد داد قبل از خوردن غذا به اینکه چه چیزی را می‌بلعند اهمیت بدهند. الیور در برنامه‌ی شام های مدرسه‌ی جیم، به شکل وسواس گونه ای به کودکان و خوراکی هایی که آنها می‌خورند می‌پردازد. جالب است بدانید این آشپز موفق، حامی سرسخت محیط زیست است و موسسه خیریه ای به نام “درختان برای شهرها” راه اندازی کرده است.

بررسی برخی از جوایز و افتخارات جیک ترور الیور

 1. جایزه بفتا برای آشپز برهمه – ۲۰۰۱
 2. جایزه MBE – ۲۰۰۳
 3. جایزه رامی برای “انقلاب غذایی جیمی” ۲۰۱۰

در سال ۲۰۱۰ جیم الیور قدرتمندترین و با نفوذ ترین فرد در صنعت مهمان نوازی انگلستان معرفی شد. در سال ۲۰۱۳ از طرف کالج سلطنتی پزشکان عمومی به خاطر کار در زمینه مقابله با چاقی کودکان از طریق بهبود در ارزش غذایی مدارس به او کمک هزینه‌ی افتخاری عطا شد. در سال ۲۰۱۵ در لیست ۱۰۰ کارآفرین با نفوذ انگلستان قرار گرفت. و در آخر دارایی خالص او در سال ۲۰۱۴، رقم ۲۴۰ میلیون پوند تخمین زده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

سفره ایرانی 2022 ©

لطفا مدت اشتراک کتابخانه را انتخاب فرمایید:

تماس

کتابخانه

ابزارها

مدرک