میشلن از لاستیک سازی تا آرزوی سرآشپزها

میشلن معروفترین برند لاستیک سازی چطور تبدیل به معتبرترین سازمان امتیازدهی رستوران ها و سرآشپز های دنیا شد؟ ارتباط میشلن استار با وبسایت سفره ایرانی چیست؟

دسترسی آسان به:

راهنمای میشلن چیست؟

سازمان اعتبار سنجی میشلن، امروزه معتبرترین نماد برای تشخیص کیفیت رستوران ها و همینطور مدالیست درخشان بر سینه سرآشپز های برتر دنیا. ستاره میشلن امروزه آرزوی هر مدیر آشپزخانه ایست. چرا که رتبه بندی کیفی در این کارخانه تایر سازی چنان دقیق انجام میشود که تمام مردم دنیا با دیدن این ستاره درکنار نام سرآشپز و رستوران بی تردید پی به مهارت chef و کیفیت آن restaurant میبرند.
ستاره میشلن چنان اعتباری به صاحبش میدهد که باعث میشود توریست ها و جهان گردها آنجا را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند و از کشوری به کشور دیگر سفر کنند؛ تنها برای تجربه دستپخت سرآشپز و خدمات آن رستوران.

اما داستان شکل گیری این ستاره چنان جذاب و آموزنده هست که توصیه میکنم به غیر از متخصصان دنیای خوراک حتی بازاریابان و کار آفرین ها هم به این ماجرا چشم بدوزند. داستانی مملو از پشت کار و خلاقیت که در طی ۱۰۰ سال منجر به شکل گیری این امپراتوری گردید.

MICHELIN Guide

معمای کشف ارتباط لاستیک ماشین با رستوران:

دو برادر به نام های اندره و ادوارد در سال ۱۸۸۹ وارث کارگاه خانوادگی لاستیک سازی میشلن شدند، جاه طلبی و بلند پروازی برادرها بسیار بزرگتر از یک کارگاه کوچک بود. تولید تایرهای دوچرخه تا نوعی از تایرهای قطار بخشی از بلند پروازی های این دو برادر بود. این خلاقیت ها باعث تغییر و تحولات بزرگی در زمینه حمل و نقل به صرفه با وسایل نقلیه شخصی شد.
اما اوج گرفتن کسب و کار دو برادر با انتشار دفترچه راهنمای رستوران های بین شهری شروع شد.

همینجا کمی صبر کنیم! نظر شما چیست؟ قبل از ادامه مطالعه مقاله، کمی ایده پردازی کنیم و خلاقیتمون را به کار بیاندازید. شما تایر ماشین تولید میکنید و تصمیم دارید انفجاری در فروش محصولاتتان ایجاد کنید.
از نظر من کاغذ و قلمی فراهم کنید و ایده هایتان رو یادداشت کنید. انقدر ها هم کار سختی نیست. دو برادر حدودا ۱۰۰ سال پیش پاسخ این معما را به بهترین شکل داده اند.

پاسخ معمای دفترچه راهنمای میشلن :

برادران اندره و ادوارد دفترچه ای را طراحی کردند که در آن اطلاعاتی درباره مسافرت با وسیله نقلیه شخصی، نقشه جاده ها، اماکن تفریحی و اطلاعات رستوران های بین راهی بود. در آن زمان افراد کمی با اتومبیل شخصی به سفرهای بین شهری میرفتند و استفاده از ماشین تنها در داخل شهر بود پس اتومبیل ها مسیر کمتری طی میکردند و این یعنی اصطحلاک کمتر لاستیک ماشین .
هدف از طراحی این دفترچه، ترغیب رانندگان و افراد به مسافرت با وسیله شخصی و در نتیجه افزایش خرابی تایر ها و البته فروش تایر بیشتر بود. شاید با خود بپرسید این داستان که مربوط به تایر و لاستیک است چه ربطی به آشپزی و میشلن استار دارد، قسمت های جذاب داستان در حال رخ دادن است.

هدف از طراحی این دفترچه، ترغیب رانندگان و افراد به مسافرت با وسیله شخصی و در نتیجه افزایش خرابی تایر ها و البته فروش تایر بیشتر بود.

پاسخ شما به این معما درست بود؟

قدم دوم در پیشرفت میشلن

پس از آنکه ۲۰ سال کتاب های راهنمای سفر برادران میشلن به صورت رایگان عرضه می‌شد، روزی مسیر این دو برادر به یک مغازه تایر فروشی افتاد که این مسیر آغاز تحولات جدید بود. آنها که علاقه خاصی به کتاب راهنمای خود داشتند ناگهان با یک صحنه دردناک مواجه شدند، فروشنده از کتابچه آنها به عنوان یک پایه نگهدارنده برای صاف نگهداشتن میز استفاده کرده بود.

در همان لحظه متوجه شدند، چیزهای رایگان برای مردم ارزشمند نیستند. آنها که از دیدن این اتفاق ناراحت بودند، با تدوین و چاپ کتاب جدید و فروش آن به قیمت ۷ فرانک، سطح دیگری از کار خود را شروع کردند.

ایجاد تحول در دنیای گردشگری

کتابچه‌ی جدید، دیگر مانند نمونه قبلی چند خط نوشته‌ی ساده نبود، اضافه شدن گزینه های دیگر باعث محبوبیت دو چندان این کتابچه راهنما شد. در فرمت جدید کتابچه راهنما، لیستی از رستورانها و هتل های معروف به همراه بخشی برای تبلیغات گنجانده شده بود. آندره و ادوارد زمانی که رونق فروش و علاقه‌ی مردم به این کتابچه را دیدند تلاش کردند آن را گسترش بدهند. آنها متوجه شدند علاقه مردم به بخش رستوران ها و هتل ها بسیار زیاد است، فکری به ذهنشان رسید.

ذهن خلاق آنها باز هم تحولی جدید به ارمغان آورد. آنها در سال ۱۹۲۶ تیمی از افراد ناشناس اما حرفه ای را استخدام کردند که با در نظر گرفتن پارامترهایی خاص، رستورانها و هتل ها را رتبه بندی کنند.
این افراد مواردی مانند کیفیت غذا، خوب بودن مواد اولیه، کیفیت محیط و… را مورد بررسی قرار دادند. عده ای به این افراد ناشناس لقب کارگاه ها رستوران را دادند که امروز این نام تبدیل به بازرسان رستورانها تغییر کرده است.

تولد ستاره میشلن

کتابچه‌ی راهنمای میشلن در سال ۱۹۲۶ به دست مردم رسید. در این کتابچه ابتدا به بخشی از رستوران های فرانسه ۱ ستاره داده شده بود اما رفته رفته سیستم آن تغییر کرد و در سالهای بعد به رتبه بندی صفر ستاره، یک ستاره، دو ستاره و سه ستاره رسید. برادران میشلن از خلاقیت خود استفاده کردند و این کتابچه های راهنما را ابتدا در فرانسه سپس در جهان پخش کردند. بازی سرنوشت آنقدر عجیب است که برادران تایر ساز تبدیل به یکی بزرگان صنعت رستورانها و هتل ها می‌شوند و کتابچه‌ های راهنمای تایر و مسافرت، حالا تبدیل به یکی از معتبرترین رتبه بندی های جهان برای رستوران ها و سرآشپز ها شده است.

نحوه رتبه بندی و اعتای ستاره میشلن

رستورانها یکی از مهمترین مراکز اجتماعی در جهان هستند. صنعت رستوران داری و میزبانی یکی از بزرگترین صنایع در دنیا می‌باشد. حال تصور کنید در این صنایع یک دستگاهی مانند ام آی سیکس بریتانیا و یا سی آی ای آمریکا وجود داشته باشد. از جذابیت های کتاب میشلن استار، ناشناس بودن بازرسان آن است. این بازرسان، منتقد های بالفطره و کاربلدی هستند که به کیفیت کار یک رستوران و غذای آن رتبه می‌دهند. این رتبه بندی از صفر تا سه ستاره وجود دارد. حال چه پارامترهایی در این امتیاز دهی محاسبه می‌شود؟

شاید دکوراسیون جذاب و زیبایی های ظاهری بتواند مشتریان را گول بزند و باعث مخفی ماندن عیب های آشپزی شود، اما بازرسان ویژه سازمان میشلن درباره‌ی:

  • کیفیت مواد اولیه غذا
  • تازگی مواد اولیه
  • مهارت در طعم دار کردن
  • نوع و اندازه طبخ
  • کیفیت کار سرآشپز
  • ثبات کیفیت

دقت خواهند کرد و بر اساس این ویژگی های ستاره خواهند داد. ستاره هایی رویای هر سرآشپزیست، البته محیط رستوران هم بخشی از معرفی نامه راهنمای میشلن برای مشتریان محسوب میشود.
آنها به صورت تمام وقت کار می‌کنند و غذاهای مختلف را تست می‌کنند، سپس در مکانی دور هم جمع می‌شوند و درباره اختصاص دادن ستاره به رستوران ها بحث می‌کنند. میشلن استار بر خلاف رتبه بندی هایی مانند زاگات عمل می‌کنند. زاگات رتبه بندی را بر اساس تشخیص مردم انجام می‌دهد در حالی که میشلن فقط و فقط از ماهرترین ها استفاده می‌کند.

ستاره میشلن

ارتباط وبسایت سفره ایرانی با ستاره میشلن

هر هنرجو و علاقه مندی در پی شناخت این سرآشپز ها و تحلیل بیوگرافی، آثار هنری، سبک کاری و رستوران های آنهاست و حالا خبر خوب اینکه وبسایت سفره ایرانی این امکان را برای شما عزیزان فراهم کرده، چرا که ما لایق بهترین ها هستیم. میتوانید در بخش بهترین سرآشپز های دنیا، با بیوگرافی شف ها آشنا بشید و در بخش از بهترین های دنیا بیاموزید، از کتاب ها و آموزش های با ارزش این استادان بزرگ آشپزی و شیرینی پزی بهره ببرید و البته در صفحه چرا ما معتبریم در ارتباط بین ستاره میشلن و وبسایت سفره ایرانی مطالعه کنید.

هر ستاره میشلن چه معنایی دارد؟

یک ستاره میشلن

دریافت یک MICHELIN STRA  به این معنا است که رستوران مورد نظر یک مکان خوب، با سطح استاندارد بالا و مناسب برای توقف های میان مسافرتی است. یک ستاره بودن هیچگاه به معنای بد بودن نیست در واقع تنها رستوران هایی وارد این لیست می‌شوند که سطح استاندارد خوبی دارند. پس رستوران های یک ستاره در نوع خودشان مکان خوب با سطح بالایی هستند.

دو ستاره میشلن

یک سطح بالاتر می‌رویم. شاید برای شما هم پیش آمده باشد بخاطر چشیدن طعم غذاهای یک رستوران مسیر خود را عوض کده باشید حتی اگر باعث دور شدن از مقصد شوید. ۲ستاره بودن در میشلن استار به همین معنا است. رستورانی که دارای دو ستاره است یعنی دارای آشپزی ماهر و شیوه‌ی طبخی ماهرانه است.

سه ستاره میشلن

افرادی که به غذای خوب خوردن اهمیت می‌دهند این ستاره سوم را به خوبی درک می‌کنند. گاها ما سفری آغاز میکنیم که مقصد آن یک رستوران خاص است. رستورانی که آنقدر با کیفیت است که شما را راهی مسیر و مسافرت می‌کند. رستوران های سه ستاره بالاترین سطح کیفیت را دارا هستند. این رستوران ها از مواد اولیه با کیفیت و تازه بهره می‌برند و سرآشپز رستوران مهارت فوق العاده ای در طعم دهی و طبخ غذا دارند. سه ستاره ها چنان کیفیتی دارند که توریست ها برای تجربه لذتی بی نظیر از کشوری به کشور دیگر سفر میکنند.

میشلن استار در دنیای امروز

میشلن استار در گذر زمان نه تنها ضعیف و بی اعتبار نشد بلکه برعکس هم اکنون در ۳۴ کشور و در قاره های مختلف فعالیت دارد و یکنظام رتبه بندی معتبر مهم به حساب می‌آید. رستوران هایی که ستاره میشلن دریافت می‌کنند، انقلابی در کسب و کار آنها رخ می‌دهد و رونق فروش آنها چندین برابر می‌شود. حالا بسیاری از بزرگترین آشپزهای دنیا تمام توان و نیروی خود را استفاده می‌کنند تا نام خود را در لیست بهترین های جهان ثبت کنند.

بسیاری از رستوران ها در طول این سالها این ستاره را به دست آورده اند اما داشتن این ستاره ها به معنی اتمام کار نیست. رستوران بلژیکی هاس فان لیده با اینکه ستاره های میشلن را دریافت کرده بود اما به دلایل مختلف آن را از دست داد.

گرفتن ستاره میشلن یعنی رفتن زیر یک ذره بین بزرگ.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

سفره ایرانی 2022 ©

لطفا مدت اشتراک کتابخانه را انتخاب فرمایید:

تماس

کتابخانه

ابزارها

مدرک