۵۱ غذای محبوب ایرانی لیست

دسترسی آسان به:

همواره نوع غذایی که قرار است در خانه پخته شود یک دغدغه مهم برای مادر خانواده و یا شخصی است که قرار است در خانه آشپزی کند. گاهی اوقات تنوع غذایی که به ذهن افراد می‌رسد و یا توان درست کردن آن را دارند بسیار محدود می‌شود و افراد نمی‌توانند انتخاب چندان مناسبی داشته باشند. اما ما در این مقاله سعی داشته ایم لیست ۵۱ غذای محبوب ایرانی را برای شما قرار دهیم تا اگر نمی‌توانید برای غذای امروز تصمیم گیری کنید این لیست بتواند به شما کمک کند.

نوع غذایی که می‌پزید بهتر است در طول هفته متنوع باشد تا بدن بتواند تمامی مواد لازم را از غذا‌ها دریافت کند. همچنین بهتر است از غذاهایی استفاده کنید که سبزیجات بیشتر و گوشت قرمز کمتری داشته باشند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با لیست ۵۱ غذای محبوب ایرانی آشنا شوید.

غذاهای محبوب ایرانی

در لیست ۵۱ غذای محبوب ایرانی انواع غذاهایی که با نان و به صورت خوراک و یا با برنج و به صورت خورشتی خورده می‌شوند وجود دارد. غذا‌های ایرانی تنوع بسیار زیادی دارند و مزه آن‌ها طیف بسیار گسترده‌ای را شامل می‌شود. همچنین این غذا‌ها امروزه در بسیاری از نقاط دنیا به غیر از ایران پخته و استفاده می‌شوند و مانند کباب امروزه یک غذای جهانی هستند. در ادامه به بررسی این لیست می پردازیم.

غذا‌های خورشتی

در لیست ۵۱ غذای محبوب ایرانی خورشت‌ها اول لیست قرار دارند. زیرا این نوع از غذا بیشتر در ایران طبخ می‌شود و انواع خورشت می‌توانند با برنج یا نان خورده شوند. اما خوردن خورشت به صورت خالی مرسوم نیست. از انواع خورشت‌ها می‌توان قرمه سبزی، قیمه، فسنجان، کرفس، آلو اسفناج، بادمجان، کنگر، به، بامیه و غیره را نام برد.

غذا‌های برنجی

غذا‌های برنجی
غذا‌های برنجی

انواع غذا‌های برنجی و در واقع انواع طبخ برنج دومین مورد لیست ۵۱ غذای محبوب ایرانی هستند. این نوع برنج‌ها در برخی موارد به تنهایی کاربردی ندارند و با مرغ،گوشت و ماهی و یا یک نوع خورشت طبخ و سرو می‌شوند و در برخی موارد خود به تنهایی یک غذای کامل هستند. از انواع این غذا‌های برنجی می‌توان زرشک پلو، عدس پلو، شیرین پلو،‌ لوبیا پلو، باقالی پلو، سبزی پلو، میگو پلو، استامبولی و غیره را نام برد.

خوراک‌ها

از دیگر انواع غذاهای ایرانی خوراک‌ها هستند که با نان و یا به تنهایی خورده می‌شوند. خوراک‌ها معمولا غذا‌هایی هستند که به تنهایی و بدون نیاز به برنج کاملا سیرکننده هستند و می‌توان به عنوان یک غذای کامل از آن‌ها استفاده کرد. از انواع خوراک‌ها می‌توان دال عدس، رامیشکا، دل و جگر، ماهیچه، لوبیا، باقالاقاتوق و غیره را نام برد.

حتما مشاهده کنید : بهترین کتاب های اشپزی خارجی + ترجمه

کوفته

در لیست ۵۱ غذای محبوب ایرانی کوفته‌ها جایگاه ویژه‌ای دارند زیرا در ایران بسیار محبوب هستند. معروف‌ترین نوع کوفته کوفته تبریزی است. از دیگر انواع آن می‌توان کوفته شیرازی،‌کپه عربی، کوفته برنجی، کوفته هویج، ماهی و قلقلی را نام برد.

دلمه

دلمه
دلمه

دلمه به صورت یک غذای شکم پر پخته می‌شود که معمولا به صورت مخلوطی از گوشت و دیگر مخلفات در داخل برگ مو، فلفل دلمه‌ای، کلم، بادمجان، گوجه و غیره است.

کوکو و کتلت

انواع کوکو و کتلت‌ها در ایران بسیار محبوب هستند و معمولا با نان خورده می‌شوند. از انواع کوکو می‌توان کوکو سبزی، سیب‌زمینی، مرغ، گوشت، نخود، بادمجان و غیره را نام برد.

حتما مشاهده کنید : بهترین آموزشگاه شیرینی پزی با مدرک بین المللی در تهران

کباب‌ها

کباب از محبوب‌ترین غذاهای ایرانی است. انواع کباب شامل برگ، سلطانی، جوجه، ترش، کوبیده، بختیاری، وزیری و غیره می‌شود.

آش، سوپ و آبگوشت

انواع آش‌ها و آبگوشت‌ها نیز از معروف‌ترین غذا‌های ایرانی هستند که طرفداران بسیاری دارند. آش رشته، آش دوغ، آش گوجه، آش شله قلمکار، انار، گندم، آلوچه و غیره از انواع آش هستند. سوپ‌ها نیز در انواع مختلف برخی با مرغ پخته می‌شوند. آبگوشت نیز در ایران انواع متنوعی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

سفره ایرانی 2022 ©

لطفا مدت اشتراک کتابخانه را انتخاب فرمایید:

تماس

کتابخانه

ابزارها

مدرک