آشپزی بعد از عمل بینی برای سلامتی خطرناک است یا نه؟ + مدت زمان

دسترسی آسان به:

همه جراحان بعد از عمل جراحی بینی بیمار توصیه می کنند که بیمار از انجام فعالیت های روزمره سنگین که برای بینی خطرناک است اجتناب کنند. برخی از فعالیت هایی که تا یک هفته بعد از عمل بینی نباید توسط بیمار انجام شود شامل ورزش کردن، بلند کردن وسایل سبک، کشش عضلانی، خم و راست شدن، آشپزی کردن و در معرض حرارت ملایم است. در این مقاله از سری مقالات سفره ایرانی شما را با نحوه تغذیه و آشپزی بعد از عمل بینی آشنا می کنیم.

آیا آشپزی بعد از عمل بینی خطرناک است؟

آیا آشپزی بعد از عمل بینی خطرناک است
آیا آشپزی بعد از عمل بینی خطرناک است

توصیه مهم بعد از جراحی بالا نگه داشتن سر است این کار سبب حرکت خون جمع شده به سمت پایین شده و کبودی و ورم بینی و صورت را کم می کند. زمانی که سر به سمت جلو یا پایین خم می شود خون به سمت صورت، بینی و سر حرکت می کند و موجب افزایش ورم این نواحی می شود. برای جلوگیری از خم شدن در دوران بعد از عمل بینی باید تمام فعالیت هایی که برای انجام آن ها باید خم و راست شوید را تعطیل کنید.

برای مثال آشپزی برای خانم هایی که عمل بینی انجام داده اند در هفته های اول بسیار مشکل و خطرناک است؛ زیرا در هنگام آشپزی فرد مجبور است برای تهیه غذا کمی سر خود را به سمت پایین نگه دارد؛ بنابراین آشپزی بعد از عمل بینی یک مسئله خطرناک است و بیمار یک هفته تا ۱۰ روز از انجام کارهای مربوط به آشپزی باید خودداری کند. همچنین قرار گرفتن در معرض حرارت گاز برای بینی خطر دارد و اطرافیان باید برای بیمار غذا درست کنند یا از غذاهای آماده مصرف شود.

دو هفته پس از عمل جراحی بینی فرد می تواند فعالیت های روزانه خود مثل آشپزی یا رفتن به محل کار را از سربگیرد؛ اما بیمار تا دو ماه بعد از عمل بینی نباید فعالیت ها و تحرکات سنگین را انجام دهد. همچنین تا یک هفته بعد از عمل بینی نباید غذاهای سفت که نیاز به گاز زدن یا جویدن دارد را بخورید و از نوشیدن مایعات و غذا با نی خودداری کنید.

حتما مشاهده فرمایید : بهترین کتاب اشپزی که نباید از دستشان دهید

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی
مراقبت های بعد از عمل بینی

پزشکان بعد و قبل از عمل بینی به بیماران توصیه های مهمی می کنند تا روند بهبود بینی جراحی شده به خوبی انجام شود.

  • بعد از عمل بینی به مدت دو هفته باید از انجام حرکات اضافی، گریه و خنده خودداری کنید و از راه دهان عطسه کنید.
  • به مدت دو هفته از انجام فعالیت های اجتماعی و مکالمات طولانی به هر شکل اجتناب کنید.
  • بعد از عمل بینی به مدت ۲ ماه از گرما به هر شکل (آفتاب، گرما، حرارت یا نورهای قوی) دوری کنید زیرا سبب تورم بینی می شود؛ آشپزی بعد از عمل بینی باعث قرار گرفتن در گرما شده و موجب ورم بینی می شود.

حتما مشاهده فرمایید : بهترین آموزشگاه شیرینی پزی با مدرک بین المللی در تهران کجاست؟

تغذیه و آشپزی بعد از عمل بینی

در آشپزی بعد از عمل بینی این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف سدیم در غذاها را کاهش دهید؛ زیرا سدیم ورم بینی را افزایش می دهد. تا یک ماه بعد از عمل بینی باید از مصرف نمک و مواد سدیم دار خودداری کنید. همچنین غذاهای تند و حساسیت زا در هفته های اول عمل بینی خطرناک است و نباید مصرف شوند. مسئله مهم در تغذیه بعد از عمل بینی مصرف میگو و ماهی و سبزیجات تازه و مایعات و آب میوه های طبیعی است که می توانند در بهبود زخم ها بسیار موثر باشند.

جمع بندی

ممکن است شکل گیری فرم بینی هفته ها و شاید ماه ها طول بکشد؛ بنابراین باید از انجام  فعالیت هایی که در این دوران خطرناک هستند اجتناب کرد. یکی از این موارد آشپزی بعد از عمل بینی است که به دلیل اینکه بیمار در هنگام آشپزی باید سرش مقداری به سمت پایین خم باشد و در معرض گرمای گاز قرار می گیرد می تواند برای بیمار خطرناک باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

سفره ایرانی 2022 ©

لطفا مدت اشتراک کتابخانه را انتخاب فرمایید:

تماس

کتابخانه

ابزارها

مدرک