طرز کار انواع قهوه ساز خانگی به زبان ساده

اگر دنبال قهوه ساز خانگی ، مثل قهوه ساز های دستی یا برقی هستی ، همچنین میخوای طرز تهیه قهوه رو با قهوه ساز خانگی با فیلم آموزشی و چند تا نکته باحال یاد بگیری و حتما این مقاله از آموزشگاه سفره ایرانی برای شماست.

راهنمای کامل  قهوه ساز خانگی و نحوه استفاده

صبح زود از خواب بیدار شدی، چشمات هنوز درست و حسابی باز نشده، آروم آروم از تختت دور میشی و از خدا یک معجزه میخوای تا انرژی بهت بده که بتونی با تمام قدرت روزت رو شروع کنی، همون لحظه یه صدایی توی گوشت میگه: قهوه آمادست. واااااای تبریک میگم خدا معجزه اش رو به تو نشون داده.
در وبسایت سفره ایرانی آموزش کافی شاپ با مدرک بین المللی و استاندارد جهانی ارایه می شود و  انواع طرز تهیه قهوه در روش های مختلف به شما عزیزان معرفی و آموزش داده شده اما به طور مشخص این مقاله برای مخاطب خانگی و عاشقان قهوه آماده شده است ، قصد داریم طرز تهیه قهوه با قهوه ساز برقی و خانگی را تحلیل و بررسی کنیم.


در کل برای تهیه قهوه در خانه دو دسته دستگاه قهوه ساز وجود دارد:

قهوه ساز دستی چیست ؟

اسامی قهوه ساز دستی عبارتند از : موکاپات، فرنچ پرس، جذوه قهوه ترک و انواع و اقسام دیگر که در مقاله قهوه ساز خانگی دستی مفصلا به آن پرداخته ایم.
این دستگاه ها برای تهیه قهوه نیاز به انرژی الکتریکی ندارند و یا با حرارت شعله گاز و یا حتی آتش کار میکنند و یا فقط کافی است آب داغ درون آنها ریخته شود، اکثر این دستگاه ها برای تهیه قهوه دمی که نسبت به اسپرسو طعم ملایم تری دارد ساخته شده اند.
نکته مهم: این دستگاه ها توانایی تولید فوم شیر را ندارند پس برای درست کردن نوشیدنی های ترکیبی شیر و قهوه مانند لاته یا موکا و کاپوچینو و … مناسب نیستند.

قهوه ساز برقی چیست ؟

قهوه ساز های برقی اما با نام تجاری شناخته می شوند مثلا دستگاه قهوه ساز دلونگی ، قهوه ساز گوسونیک ، قهوه ساز برقی فلر ، اسپرسو ساز نوا ۱۴۷ ، دستگاه اسپرسو ساز مباشی و …
اما در مجموع قهوه ساز های برقی خانگی برای تهیه قهوه های دمی و قهوه اسپرسو ساخته شده اند، به همین دلیل به برخی از این دستگاه ها اسپرسو ساز نیز گفته میشود.
نکته برای تهیه اسپرسو و نوشیدنی های ترکیبی شیر با قهوه حتما به دستگاه های برقی نیاز داریم تا بتوانیم عملیات فوم گیری شیر را انجام دهیم، پس اگر به نوشیدنی هایی مثل موکا، لاته، کاپوچینو و … علاقه دارید بهتر است دستگاه های قهوه ساز برقی را انتخاب کنید.

طرز تهیه قهوه با قهوه ساز برقی

دستگاه های قهوه ساز برقی خانگی به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

  • اسپرسو ساز خانگی
  • قهوه ساز خانگی (تهیه قهوه دمی)
  • قهوه ساز و اسپرسو ساز خانگی که ترکیب و دستگاه بالایی هستند.

یکی از پرفروش ترین دستگاه های قهوه ساز در چند سال گذشته دارای دوقابلیت تهیه قهوه دمی و اسپرسو می بود، این دستگاه ها دارای یک مخزن آب و گرم کن هستند که آب را برای تهیه هر دو حالت قهوه دمی و اسپرسو گرم میکند .

اسپرسو ساز خانگی:

ناحیه اسپرسو ساز این گونه دستگاه ها به چند قسمت اصلی تقسیم میشود:
پرتافیلتر :
پرتافیلتر قسمتی از دستگاه اسپرسو است که پودر قهوه در آن ریخته می شود، و درون هرگروپ قرار میگیرد. پودر قهوه در پرتافیلتر مابین فشار آب و صافی قرار میگیرد که عصاره اسپرسو حاصل همین فرآیند میباشد.

هد گروپ:
قسمتی از دستگاه است که پرتافیلتر درون آن قفل می شود تا آب داغ با فشار ۷ تا ۹ بار از قهوه داخل پرتا فیلتر عبور کند .

استیمر ( نازل بخار آب):
برای تهیه نوشیدنی های گرم ترکیبی شیر و قهوه که اصطلاحا نوشیدنی بر پایه اسپرسو گفته می شوند، باید فوم شیر تهیه کنیم، در دستگاه اسپرسو ساز برای تهیه شیر فوم گرفته ، از نازل بخار (استیمر ) استفاده میکنیم.

قهوه دمی با قهوه ساز خانگی :

در ناحیه قهوه دمی در دستگاههای قهوه ساز خانگی به دو بخش اصلی توجه میکنیم، اولی قسمت صافی قهوه که پودر قهوه را در آن میریزیم و دومی گرم کننده قوری که قهوه دم آوری شده را گرم نگه میدارد، روش کار در این قسمت از دستگاه قهوه ساز خانگی به این ترتیب است که:
قهوه در قسمت صافی دستگاه ریخته میشود، آب داغ آرام آرام و به مرور روی قهوه ریخته میشود و عصاره آن از زیر قسمت صافی به صورت قطره قطره درون قوری ریخته شده و در آن گرم نگه داشته میشود.

طرز تهیه شیر قهوه با دستگاه قهوه ساز برقی

در تصویر پایین طرز تهیه شیر قهوه با دستگاه قهوه ساز برقی را تقدیم حضورتان خواهیم کرد، در این تصویر طرز تهیه قهوه با کف فراوان را مشاهده میکنید خیلی از علاقمندان به نوشیدنی های بر پایه اسپرسو به دنبال روش كف كردن قهوه اسپرسو با دستگاه می باشد، لطفا توجه داشته باشید که این اصطلاحات آنچنان که باید، درست و مفهومی نیستند پس ما برای افزایش سطح اطلاعات تخصصی علاقمندان به دنیای قهوه باید چند اصطلاح نادرست که به صورت غیر تخصصی در ادبیات عامیانه رواج پیدا کرده است را اصلاح کنیم :

طرز تهیه انواع قهوه با دستگاه اسپرسو ساز:

قهوه کف دار یک عبارت کاملا غلط میباشد، عبارت صحیح برای چنین نوشیدنی هایی (قهوه اسپرسو همراه با شیر استیم شده ) و یا (اسپرسو با شیر فوم گرفته شده) میباشد.
قهوه کف دار = اسپرسو با شیر استیم شده.

نام نوشیدنی هایی که از ترکیب اسپرسو با شیر استیم شده تهیه میشوند:
لاته : اسپرسو + شیر استیم شده
موکا : اسپرسو + شیر استیم شده + سس شکلات
کارامل ماکیاتو : اسپرسو + شیر استیم شده + وانیل + کارامل

اگر به تهیه اصولی نوشیدنی های بر پایه اسپرسو علاقه دارید، آموزش مجازی عاشقان قهوه در خانه برای شما ساخته شده است، شما با تهیه این آموزش مختصر و مفید، به نوشیدنی های کافه ای مسلط می شوید و می توانید برای خود و مهمانان عزیزتان بهترین نوشیدنی های بر پایه قهوه را در خانه درست کنید.

فیلم آموزش کار با قهوه ساز

 

همانطور که در بالا گفتیم دستگاه اسپرسو ساز و قهوه دمی میتواند در یک دستگاه با هم ترکیب شوند، در ادامه فیلم طرز کار با قهوه ساز دلونگی را تقدیم شما خواهیم کرد.
دستگاه اسپرسو ساز دلونگی مدل BCO 431 یکی از پرفروش ترین وسایل تهیه قهوه خانگی بوده است.

مشاهده فیلم آموزشی :

 

قهوه مناسب برای قهوه ساز برقی

در هنگام استفاده از قسمت اسپرسو ساز دستگاه خانگی باید پودر قهوه مناسب اسپرسو را تهیه کنید که دارای این مشخصات میباشد:
قهوه از نژاد روبوستا دارک رُست و یا ( ترکیب ۷۰% روبوستا و ۳۰% عربیکا ) با درجه آسیاب ریز، پودر قهوه تقریبا به اندازه نمک باشند.
در هنگام استفاده از قسمت قهوه دمی دستگاه خانگی باید پودر قهوه مناسب قهوه فرانسه را تهیه کنید که دارای این مشخصات میباشد:
قهوه از نژاد عربیکا مدیوم رُست و یا ( ترکیب ۷۰% عربیکا و ۳۰% روبوستا) با درجه آسیاب متوسط، پودر قهوه تقریبا به اندازه دانه های شکر و یا کمی درست تر باشد.


طرز تهیه قهوه ترک با قهوه ساز برقی

برای تهیه یک قهوه ترک عالی بهتر از از دستگاه برقی استفاده نکنیم، چرا که در این گونه دستگاه ها دمای آب را نمی توانیم کنترل کنیم، برای دم آوری یک قهوه ترک خوش عطر و طعم می بایست دمای آب به آرامی افزایش پیدا کند و کمی به طول بیانجامد ، بالا بردن ملایم دمای آب را فقط بر روی شعله میتوانیم انجام دهیم، به شما توصیه میکنم اگر به دنبال یادگیری روش تهیه قهوه ترک با تمام رمز و راز هایش هستید، فیلم آموزش یک عصر دلچسب با قهوه ترک را ملاحظه کنید

طرز تهیه قهوه ترک با دستگاه اسپرسوساز

اجازه دهیه خیلی واضح و شفاف بگویم طرز تهیه قهوه ترک با دستگاه اسپرسو ساز اصلا ممکن نیست، چراکه دستگاه اسپرسو ساز قهوه را تحت فشار آب عصاره گیری میکند اما قهوه ترک با تکنیک دم آوری عصاره گیری میشود که از لحاظ فنی دو مقوله کاملا جدا از هم میباشند.

آموزشگاه سفره ایرانی ، مرجعی برای آموزش باریستا شرق تهران ، بهترین هارو برای شما کاربران خانگی و عاشقان حرفه باریستا و کافی شاپ میخواد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

sofreirani-minilogo

از رسپی لذت ببرید. :)

شماره‌تو بذار!

و آموزش تصویری رو دانلود کن.

recipes-call-to-action
recipes-call-to-action