رسپی بستنی شکلاتی خوشمزه و آسان

برای کودک درونت وعده های خوراکی در نظر بگیر. گاهی لواشک، گاهی پاستیل و البته با یادگیری طرز تهیه بستنی شکلاتی قافلگیرش کن. بستنی درست کن ، میل کن و لبخند بزن.

دسترسی آسان به:

مدت زمان آماده سازی : یک ساعت
مواد اولیه :
شکلات تلخ و یا نیمه شیرین که درشت خرد شده 2 اونس معادل 55 گرم
زرده تخم مرغ بزرگ به دمای اتاق رسیده 4 عدد معادل 80 گرم
شکر سفید دانه درشت نصف پیمانه معادل 100 گرم
خامه هاف اند هاف 2 پیمانه معادل 480 میلی لیتر
پودر کاکائو غیر شیرین الک شده یک سوم پیمانه معادل 35 گرم
عصاره وانیل خالص یک و نیم قاشق چایخوری

مواد اولیه در طرز تهیه بستنی شکلاتی فوق العاده خوشمزه

در طرز تهیه بستنی شکلاتی در گام نخست این موضوع دقت داشته باشید که مواد اولیه ای که برای آن استفاده می کنید می بایست همگی تازه، مرغوب و با کیفیت بالا باشند. چرا که  تک تک این مواد اولیه بر روی بافت و طعم بستنی موثر هستند و می توانند در به وجود آوردن طعم نهایی بی نظیر آن نقش مهمی داشته باشند. چند نکته را در زمان تهیه مواد اولیه فراموش نکنید.

به جای عصاره وانیل می توانید از یک دوم غلاف وانیل هم استفاده کنید.

اگر قصد این کار را دارید وانیل را به خامه و مخلوط پودر کاکائو افزوده و اجازه دهید تا با آنها بجوشد.

آموزش مرحله به مرحله طرز تهیه بستنی شکلاتی با بافتی نرم و طعمی بی نظیر

پس از این که کلیه مواد لازم که در قسمت قبلی گفته شد را آماده کردید نوبت به شروع Chocolate ice cream recipe می رسد. برای تهیه آن به شرح زیر عمل کنید:

  1. ابتدا باید شکلات را تحت حرارت بن ماری ذوب کنیم به این ترتیب که یک کاسه که در برابر حرارت مقاوم است را بردارید. سپس شکلات را داخل آن بریزید. ظرف دیگری را آب کرده و روی حرارت بگذارید تا آب جوش بیاید. کاسه حاوی شکلات را روی آن بگذارید به گونه ای که آب به هیچ عنوان با کف ظرف برخورد و تماس نداشته باشد. شکلات را به این روش که بن ماری نام دارد ذوب کنید. به غیر از این روش شما می توانید با احتیاط شکلات را در مایکروفر ذوب کنید.هر ۳۰ ثانیه شکلات را از مایکروفر خارج کنید کمی هم بزنید مجددا در مایکروفر قرار دهید تا کاملا ذوب شود درغیر اینصورت احتمال سوختن شکلات وجود دارد.
  2. ظرف دیگری بردارید. چهار عدد زرده تخم مرغی که داشتیم را داخل کاسه ریخته و شکر را به آن اضافه کنید. حال به کمک همزن برقی و یا دستی این مواد را آنقدر هم بزنید تا ترکیب نهایی کاملا سبک، حجیم و کشدار شود. برای این کار می بایست بین ۱ تا ۲ دقیقه زمان اختصاص دهید. پس از آماده شدن این مخلوط را کنار بگذارید.

طرز تهیه مایع بستنی شکلاتی با مواد سالم و لذیذ

پس از انجام مرحله های بالا، حال با خامه و کاکائو تهیه بستنی را ادامه می دهیم. برای این کار به شکل زیر عمل کنید:

  1. خامه را داخل یک ظرف ریخته و روی حرارت قرار دهید. به این شکل که در یک قابلمه کوچک پودر کاکائوی مرغوب الک شده را آرام آرام به خامه اضافه کنید. سپس به کمک ویسک (همزن دستی) آنها را با هم مخلوط کنید تا زمانی که یکی مخلوط کاملا یکدست و خمیری داشته باشید.
  2. حال این مخلوط را روی حرارت متوسط رو به بالا قرار دهید. آن را به صورت مداوم و پیوسته هم بزنید تا به نقطه جوش برسد. ( در این مرحله شیر تازه شروع به کف کردن می کند.)
  3. مخلوط را از روی حرارت بردارید. سپس آن را آرام آرام به مخلوط زرده تخم مرغ زده شده اضافه کنید. این قسمت بسیار مهم است. همزمان که مخلوط خامه داغ را به زرده های تخم مرغ اضافه می کنید می بایست به کمک یک همزن دستی آن را تند تند و پیوسته هم بزنید. این کار باعث می شود تخم نپزد و سفت نشود. اگر تخم مرغ سفت شده و پخته شود بستنی خراب شده و می بایست یک مخلوط جدید درست کنید. اگر حس کردید مخلوط شما گلوله گلوله است و یکدست نیست حتما آن را از صافی رد کنید.
  4. حال شکلات را که در مرحله اول ذوب کرده بودید به این مخلوط اضافه کنید.

روش حرفه ای برای تهیه بستنی شکلاتی، اگر عاشق بستنی باشی

نوبت به تهیه کرم کاسترد شکلاتی رسیده Chocolate custard :

  1. مخلوط آماده شده را به یک قابلمه منتقل کنید. آن را روی حرارت متوسط رو به پایین قرار دهید. به صورت پیوسته این مخلوط را به کمک یک قاشق چوبی و یا یک لیسک مقاوم در برابر حرارت هم بزنید. مراحل پخت کرم کاسترد شکلاتی را تا آنجا ادامه دهید که کرم به حد کافی غلیظ شود. اما از کجا بفهمیم غلظت این کرم مناسب است؟ هنگامی که کرم کاسترد کاملا پشت قاشق را می پوشاند یعنی مخلوط ما آماده شده است. پس شما می توانید به کمک تست coat a spoon این امر را متوجه شوید. در قسمت بعدی در مورد این تکنیک کاملا توضیح می دهیم.
  2. حال بلافاصله کرم کاسترد شکلاتی را از روی حرارت بردارید. و در عین حال هم به هم زدن ادامه دهید. این امر کمک می کند مخلوط ما بیش از حد پخته نشود.
  3. در ادامه عصاره وانیل را به مخلوط بیفزایید. سپس روی مخلوط را بپوشانید و اجازه دهید که به دمای محیط برسد و کاملا خنک شود.
  4. سپس کرم کاسترد را برای چند ساعت و حتی بهتر از آن یک شب تا صبح در یخچال بگذارید تا به خوبی سرد شود.

دستور تهیه بستنی شکلاتی به کمک دستگاه بستنی ساز

حال که کرم Chocolate ice cream ما آماده است و کاملا هم خنک شده می بایست آن را به دستگاه بستنی ساز منتقل کنیم. همانطور که میدانید بهتر است مخلوط نیم و یا حداکثر دو سوم گنجایش دستگاه شما را اشغال کند. این امر برای بافت نهایی بستنی شکلاتی بسیار مهم است. بستنی را مطابق دستورالعمل دستگاه خود آماده کنید. سپس وقتی طرز تهیه بستنی شکلاتی مان به اتمام رسید آن را به یک ظرف درب دار منتقل کرده و در فریزر قرار می دهیم. بهتر است نیم ساعت پیش از سرو ظرف بستنی را از فریزر به یخچال منتقل کنید تا کمی نرم شده و آماده خوردن شود.

همانطور که میدانید بهتر است مخلوط نیم و یا حداکثر دو سوم گنجایش دستگاه شما را اشغال کند. این امر برای بافت نهایی بستنی شکلاتی بسیار مهم است.

لذت درست کردن بستنی شکلاتی

تصور کنید به مشتریهای دوست داشتنی کافه تان اطلاع دهید که در این شعبه بستنی ها با مواد اولیه مخصوص و طعم و کیفیت در حد استاندارد کافه خودتان سرو میشود، حال چه بهتر که محصول مخصوص شما  Chocolate ice cream باشد. بستنی ها تداعی کننده روزهای خوب کودکی هستند و شیرینی آنها مثل همان دوران کودکی کام‌مان را شیرین می کند.

و حالا یک Chocolate ice cream recipe در اختیار دارید که از همه نظر خیال‌تان از کیفیت و مواد اولیه به کار رفته برای بستنی راحت باشد. قطعا لذت فروش آن چندین و چند برابر می‌شود. به همین علت هم در این مقاله از آموزشگاه مجازی سفره ایرانی تصمیم گرفته‌ایم تا یک دستور تهیه بستنی شکلاتی بسیار خوشمزه و آسان را به شما تقدیم کنیم تا شما بتوانید با یک محصول اورجینال از میهمانان خود پذیرایی کنید.

دلیل طعم لذیذ و کیفیت بافت بستنی شکلاتی سفره ایرانی چیست؟

طعم شکلاتی این بستنی از دو ماده تغذیه می شود. نخست پودر کاکائوی غیر شیرین و مرغوب آن (شما می توانید هم از نوع معمول غیرشیرین هلندی کاکائو استفاده کنید و هم از نوع هلندی فرآوری شده) و دیگر شکلات تلخ یا نیمه شیرین. خامه هاف اند هاف (که شما می توانید به جای آن از ترکیب یک پیمانه خامه و یک پیمانه شیر استفاده کنید) سبب ایجاد طعم غنی و خامه ای برای این بستنی می شود و شکر هم که قطعا وظیفه اش مشخص است! شیرین کردن بستنی. زرده تخم مرغ هم به منظور نرم و لطیف شدن بافت بستنی ضروری است.

برای این دستور بستنی شکلاتی حرفه ای ما با درست کردن یک کاسترد شکلاتی کار را آغاز می کنیم. این کاسترد ترکیبی از پودر کاکائو مرغوب، شکلات نیمه تلخ، خامه هاف اند هاف (نوعی خامه که به صورت مساوی از شیر کامل و خامه سبک درست می شود.)، شکر، زرده تخم مرغ و وانیل است. هر یک از این مواد اولیه به بافت نرم و لطیف و همچنین طعم غنی این بستنی کمک میکنند.

چند نکته مهم در مورد تهیه بستنی شکلاتی اورجینال

برای تهیه بستنی شکلاتی ترجیح من این است که کرم کاسترد شکلاتی آن را از شب پیش آماده کنم. سپس به آن اجازه دهم تا برای یک شب در یخچال باقی مانده و به خوبی خنک شود. این امر کمک می کند قبل از تهیه بستنی کرم آن به خوبی سرد شده و همچنین طعم ها به خوبی به خورد هم رفته و با هم مخلوط شوند.

هنگامی که کرم کاسترد شکلاتی را در دستگاه بستنی ساز خود می‌ریزید باید دقت کنید که این مایع می‌بایست تنها نیمی از حجم دستگاه و حداکثر دو سوم از حجم آن را بگیرد. اما چرا دستگاه را کاملا پر نمی‌کنیم؟ چون که باید به کاسترد اجازه بدهیم تا برای منجمد شدن و یخ زدن فضای کافی را در اختیار داشته باشد. علاوه بر این این موضوع کمک می کند تا بستنی ما در نهایت بافتی سبک و بدون درده باشد.

سرو و نگهداری بستنی شکلاتی خوشمزه

با توجه به نوع دستگاه بستنی سازی که در اختیار دارید این احتمال وجود دارد که بستنی شما پس از این که زمان تعیین شده برای درست شدن آن به اتمام رسید باز هم خیلی نرم باشد. اگر شما طرفدار بستنی با بافتی خیلی نرم هستید میتوانید به صورت آنی بستنی شکلاتی تان را سرو کنید. اما در صورتی که شما ترجیح می دهید بستنی هایی با بافت کمی سفت تر برای سرو داشته باشید می توانید ابتدا بستنی آماده شده را به یک ظرف درب دار منتقل کرده و سپس آن را برای چند ساعت در فریزر قرار دهید.

من به شخصه ترجیحم بر این است که بستنی را دقیقا همان روزی که درست میکنم سرو کرده و بخوریم. اما شما اگر تمایل داشته باشید می توانید این بستنی را برای یک هفته در فریزر نگهداری کنید. به احتمال زیاد پس از حضور طولانی مدت در فریزر، بستنی یخ زده و سفت میشود. به همین دلیل هم بهتر است نیم ساعت پیش از سرو آن را به یخچال منتقل کنید تا کمی نرم شده و برای سرو آماده شود.

تکنیک هایی که در این مقاله آموزش دادیم:

تکنیک coat a spoon چیست؟

یکی از رایج ترین تکنیک ها به منظور تشخیص غلظت مناسب برای انواع سس ها و کرم های کاسترد و … تکنیک coat a spoon است. در این تکنیک یک قاشق در مخلوط سس و یا کرم کاسترد قرار داده میشود. سپس هنگامی که این قاشق از داخل مخلوط به سمت بالا حرکت کند در حالی که یک لایه نازک از کاسترد و یا سس به آن چسبیده باشد یعنی مخلوط کاملا آماده است. در این مرحله اگر شما روی کاستردی که پشت قاشق است با انگشت خود یک خط بکشید اثر آن خط باقی مانده و محو نمیشود. این یعنی کرم ما آماده است.

روش انجام بن ماری شکلات:

ابتدا باید شکلات را تحت حرارت بن ماری ذوب کنیم به این ترتیب که یک کاسه که در برابر حرارت مقاوم است را بردارید. سپس شکلات را داخل آن بریزید. ظرف دیگری را آب کرده و روی حرارت بگذارید تا آب جوش بیاید. کاسه حاوی شکلات را روی آن بگذارید به گونه ای که آب به هیچ عنوان با کف ظرف برخورد و تماس نداشته باشد.

 

به کمک تکنیک coat a spoon که در این مطلب مفصلا به آن پرداخته ایم.

به کمک زرده تخم مرغ  بافت بستنی شکلاتی ما کاملا غنی، نرم و لطیف می شود. کاکائو به همراه شکلات باعث طعم شکلاتی فوق العاده این بستنی میشود. خامه هم در طعم غنی و بافت خامه ای بستنی موثر است. 

شما می توانید بستنی شکلاتی خود را به یک ظرف درب دارد منتقل کرده و برای چند ساعت در فریزر بگذارید.

من به شخصه ترجیحم بر این است که بستنی را دقیقا همان روزی که درست میکنم سرو کرده و بخوریم. اما شما اگر تمایل داشته باشید می توانید این بستنی را برای یک هفته در فریزر نگهداری کنید.

در طرز تهیه بستنی شکلاتی از این تکنیک استفاده کردیم و به طور کامل توضیح دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

سفره ایرانی 2022 ©

لطفا مدت اشتراک کتابخانه را انتخاب فرمایید:

تماس

کتابخانه

ابزارها

مدرک