طرز تهیه چای ماسالا مفیدترین نوشیدنی در منو کافه MASALA CHAI

دو راه پیش رو داریم یا طرز تهیه چای ماسالا را مانند رسم و رسومات اصیل خودش اجرا کنیم و از وجود چنین نوشیدنی مفیدی لذت ببریم و یا از چای ماسالا صنعتی و آماده استفاده کنیم و هیچوقت حس گرم و سلامت این نوشدنی پر رمرز و راز را تجربه نکنیم.

دسترسی آسان به:

مواد اولیه :
آب 2 فنجان
چای سیاه خشک 2 قاشق چایخوری
هل 2 عدد
میخک 1 عدد
دسته زنجبیل 1 اینچ
دانه فلفل سیاه 1/4 قاشق چایخوری
چوب دارچین 1/2
شیر کامل 1 فنجان
شکر 2 قاشق چایخوری

طرز تهیه چای ماسالا ملکه نوشیدنی های گرم

دو راه پیش رو داریم یا طرز تهیه چای ماسالا را مانند رسم و رسومات اصیل خودش اجرا کنیم و از وجود چنین نوشیدنی مفیدی لذت ببریم، و یا از چای ماسالا صنعتی و آماده استفاده کنیم و هیچوقت حس گرم و سلامت این نوشیدنی پر رمرز و راز را تجربه نکنیم.

در حال حاضر، چند روش سریع برای طرز تهیه چای ماسالا وجود دارد: استفاده از چای کیسه ای چای ماسالا، مخلوط های چای خشک، مخلوط های حاضر و آماده ادویه چای پودر شده، عصاره های چای ماسالا. اگر از این روش های سریع استفاده کنید، چای ماسالا حالت پایدار، طعم و فرم خامه‌ای خود را از دست می‌دهد.

اما ما راه دوم را انتخاب کردیم:

طرز تهیه چای ماسالا از هندوستان

مرحله ۱

آب را با چای و ادویه بجوشانید. ادویه ها را با استفاده از هاون پودر کنید. هنگامی که آب به جوش آمد، چای خشک و ادویه ها را اضافه کنید. اجازه بدهید تا چای به همراه ادویه جات دم بکشد و سپس، شیر را اضافه کنید.

مرحله ۲

هنگام ریختن چای در فنجان یا قوری برای سرو، آن را با تفاله گیر، صاف کنید. شکر را با قاشق در فنجان های جداگانه ای که می خواهید، بریزید و آنها را با یکدیگر مخلوط کنید تا به خوبی ترکیب شوند.

در چایی ای که به صورت روزانه تهیه می شود، معمولاً از ادویه های کامل (ادویه پودر نشده) مانند میخک، دانه فلفل، هل، زنجبیل و دارچین استفاده می شود. ادویه جات دیگر شامل ریحان، جوز، بادیان ختایی و پوست جوز هندی می باشد، اما باید به میزان بسیار کمی از آنها در چای استفاده کرد.

تقویت طعم چای به روش اهالی هندوستان 

دو راه مهم برای هوا دادن به چای به منظور ایجاد طعم و مزه ای بهتر وجود دارد.

  1. یکی از راه ها، دوبار جوشاندن است که به خاطر کثیف کاری زیادی که دارد، از این روش به ندرت استفاده می شود. چای را به جوش بیاورید تا تقریباً به روی سطح آن برسد و سپس، قوری را از روی حرارت بردارید تا چای دوباره پایین برود یا اگر هم اجاق گاز دارید، بلافاصله حرارت را کم کنید. این اولین جوش است. برای جوش دوم، این کارها را دوباره تکرار کنید. حتماً حواستان به چای باشد، وگرنه روی دستانتان ریخته می شود.
  2. روش دوم، “کشیدن چای” است که توسط “چائی والاها” در هند استفاده می شود. با استفاده از یک فنجان کوچک دسته دار، مقداری چای بردارید و آن را از ارتفاع دوباره داخل قوری بریزید تا روی آن حباب هایی ایجاد شود.

نحوه سرو چای در دهه ۱۹۰۰

نحوه سرو چای در دهه ۱۹۰۰ نیز ریشه در طبقه گرایی داشته است. چای خورهای بریتانیایی از فنجان های چینی استفاده می کردند، هندی هایی که متعلق به طبقه بالایی از اجتماع بودند از استیل ضد زنگ استفاده می کردند، مردم عادی از فنجان های سفالی به نام “کلهد” و بقیه افراد هم از نعلبکی چای را می نوشیدند.
امروزه، مردم هند هنوز هم از کلهد یا فنجان های شیشه ای کوچک استفاده می کنند و در قسمت بالای این فنجان ها، فضایی برای نگه داشتن انگشتانشان باقی می ماند تا انگشت آنها نسوزد.

نکات مهم در تهیه چای ماسالا

  • شیر: بهترین شیر برای چای، بدون شک شیر کامل است. بهترین جایگزین شیر گیاهی (مخصوص گیاهخواران) برای چای ماسالا، شیر جو دوسر یا شیر بادام هندی است. شما می توانید از هر نوع شیر خامه ای که دوست دارید استفاده کنید، اما جوشاندن شیر به همراه برگ های چای و ادویه ها برای قوام خامه ای مانند آن از اهمیت زیادی برخوردار است.
  • چای سیاه: بهترین چای برای چای ماسالا، آسام نام دارد و چای مخصوص صبحانه انگلیسی هم در رتبه دوم قرار دارد. چای ارل گری را به شما پیشنهاد نمی دهیم. بعضی از خانواده ها، حتی ترکیب چای مخصوص به خود را درست می کنند و ترکیبی از چای سیاه و چای سبز هم در این بین دیده می شود.
  • شیرین کننده: شکر، معمولی ترین شیرین کننده محسوب می شود، اما شکر قهوه ای، شیرین برگ، عسل و حتی شربت افرا قطعا بهتر از شکر هستند.
  • ادویه جات: در چایی ای که به صورت روزانه تهیه می شود، معمولاً از ادویه های کامل (ادویه پودر نشده) مانند میخک، دانه فلفل، هل، زنجبیل و دارچین استفاده می شود.
    ادویه جات دیگر شامل ریحان، جوز، بادیان ختایی و پوست جوز هندی می باشد، اما باید به میزان بسیار کمی از آنها در چای استفاده کرد تا بوی تند آنها در چای، به میزان زیاد احساس نشود؛
    اما در چای ماسالا هدف از استفاده ادویه ،عطر و ایجاد طبع گرم برای سلامت بدن است پس ادویه ها باید اول پودر شوند و بعد از آنها در چای ماسالا استفاده کرد.

دو راه مهم برای هوا دادن به چای به منظور ایجاد طعم و مزه ای بهتر وجود دارد. یکی از راه ها، دوبار جوشاندن است. روش دوم، "کشیدن چای" است که توسط "چائی والاها" در هند استفاده می شود.

دو راه پیش رو داریم یا طرز تهیه چای ماسالا را مانند رسم و رسومات اصیل خودش اجرا کنیم و از وجود چنین نوشیدنی مفیدی لذت ببریم و یا از چای ماسالا صنعتی و آماده استفاده کنیم و هیچوقت حس گرم و سلامت این نوشدنی پر رمرز و راز را تجربه نکنیم.

در چایی ای که به صورت روزانه تهیه می شود، معمولاً از ادویه های کامل (ادویه پودر نشده) مانند میخک، دانه فلفل، هل، زنجبیل و دارچین استفاده می شود. ادویه جات دیگر شامل ریحان، جوز، بادیان ختایی و پوست جوز هندی می باشد، اما باید به میزان بسیار کمی از آنها در چای استفاده کرد تا بوی تند آنها در چای، به میزان زیاد احساس نشود؛ اما در چای ماسالا هدف از ادویه ،عطر و ایجاد طبع گرم برای سلامت بدن است پس ادویه ها باید اول پودر شوند و بعد از آنها در چای ماسالا استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

سفره ایرانی 2022 ©

لطفا مدت اشتراک کتابخانه را انتخاب فرمایید:

تماس

کتابخانه

ابزارها

مدرک