طرز تهیه کیک یک تخمه مرغی در خانه؛ با کمترین مواد

دسترسی آسان به:

مواد اولیه :
آرد سفید ده قاشق غذا‌خوری
تخم مرغ یک عدد
بیکینگ پودر یک قاشق مربا‌خوری
شیر هشت قاشق غذاخوری
روغن مایع هشت قاشق غذاخوری
شکر هشت قاشق غذاخوری
وانیل به اندازه نوک یک قاشق مربا‌خوری

پخت کیک در خانه می‌تواند به عنوان یک سرگرمی و همچنین داشتن عصرانه‌ های خوشمزه راه مناسبی باشد. امروزه دستور‌های پخت کیک بسیار متنوع هستند و می‌توانید بر اساس نوع وسایلی که در خانه دارید و همچنین نوع کیکی که میخواهید داشته باشید یک کدام از آن‌ها را انتخاب نمایید.

همچنین اگر برخی مواقع با بعضی دستور‌های کیک مواجه شدید که تمامی مواد و وسایلی که در پخت آن مورد نیاز است را در اختیار نداشتید می‌توانید از دستور‌هایی استفاده کنید به مواد کمتر و وسایل ساده‌تری برای پخت احتیاج دارند. مانند طرز تهیه کیک یک تخمه مرغی، این دستور تهیه برای مواقعی مناسب است که تخم مرغ کافی در خانه ندارید و تنها می‌خواهید با یک تخم مرغ یک کیک ساده و خوشمزه داشته باشید.

همچنین ممکن است شما در خانه فر نداشته باشید و یا استفاده از فر برای شما کمی سخت باشد. اگر می‌خواهید کیک بپزید می‌توانید به جای فر از شعله گاز استفاده کنید و کیک خود را درون قابلمه روی گاز قرار دهید. گرچه کیفیت کیک درون فر بهتر خواهد بود اما تفاوت چندانی با کیک قابلمه ای نخواهد داشت. در ادامه مقاله از سایت سفره ایرانی با طرز تهیه کیک یک تخمه مرغی ساده با فر و بدون فر با ما همراه باشید.

کیک یک تخم مرغی ساده

در این بخش طرز تهیه کیک یک تخمه مرغی ساده وانیلی به شما آموزش داده می‌شود. این کیک را می‌توانید هم به عنوان دسر و هم به عنوان وعده صبحانه و یا عصرانه میل نمایید. همچنین می‌توانید در کنار کیک انواع میوه را برای تزئین قرار دهید و یا روی کیک را با شکلات مایع بپوشانید تا طعم بهتری پیدا کند.

دست شما در تزئین کیک بسیار باز است و با انواع مواد مختلف می‌توانید مزه کیک خود را بهتر کنید. همچنین می‌توانید کیک خود را با بستنی نیز سرو نمایید. می‌توانید این کیک را با یک کیک شکلاتی در یک ظرف قرار دهید تا مهمانان به سلیقه خود کیک را انتخاب کنند. همچنین در داخل کیک می‌توان از کشمش استفاده کرد که باید در زمان مایع بودن کیک به درون مواد ریخته شود. در ادامه مواد لازم و طرز تهیه کیک یک تخمه مرغی معرفی می‌گردد.

مواد لازم برای کیک

مواد لازم برای کیک
مواد لازم برای کیک
  • آرد سفید : ده قاشق غذا‌خوری
  • تخم مرغ : یک عدد
  • بیکینگ پودر : یک قاشق مربا‌خوری
  • شیر :  هشت قاشق غذاخوری
  • روغن مایع : هشت قاشق غذاخوری
  • شکر : هشت قاشق غذاخوری
  • وانیل : به اندازه نوک یک قاشق مربا‌خوری

طرز تهیه کیک

طرز تهیه کیک
طرز تهیه کیک

طرز تهیه این کیک بسیار ساده می‌باشد و به صورت مرحله ای توضیح داده می‌شود.

مرحله اول : در مراحل طرز تهیه کیک یک تخمه مرغی ساده ابتدا باید در یک ظرف در حدود دو تا سه مرتبه آرد سفید را الک کنید و سپس بیکینگ پودر را به آن اضافه کنید و به خوبی مخلوط کنید تا یکدست شود. سپس در یک ظرف دیگر تخم مرغ را بشکنید و سپس شکر و بعد از آن وانیل را به مخلوط اضافه کنید و خوب هم بزنید. بهتر است به مدت پنج دقیقه با همزمن برقی هم زده شود تا مواد به خوبی ترکیب شوند. فر را نیز در دمای ۱۸۰ درجه روشن کنید تا به خوبی گرم شود.

مرحله دوم : در مرحله دوم باید روغن مایع و شیر را به مخلوط تخم مرغ و شکر اضافه کنید و با همزن به خوبی مخلوط نمایید. پس از آن آرد سفید و بیکینگ پودر را که از قبل مخلوط کرده بودید به صورت کم کم به مواد مایع اضافه کنید و همینطور هم بزنید تا مواد با هم ترکیب شوند.

مرحله سوم : در مرحله سوم می‌توانید در صورت تمایل کمی کشمش به مواد خود اضافه نمایید. به این ترتیب کیک از ساده بودن درمی‌آید و طعم خوبی پیدا می‌کند. همچنین باید در قالب موردنظرتان به اندازه مناسب کاغذ روغنی پهن کنید و یا به جای آن می‌توانید فقط کف قالب را با روغن چرب کنید و کمی آرد بپاشید.

مرحله چهارم : مایع کیک را درون قالب موردنظر بریزید و در داخل فر که از قبل گرم کرده‌اید قرار دهید. کیک باید به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه در دمای ۱۸۰ درجه پخته شود. سعی کنید در زمان پخت در فر را باز نکنید. اگر فر در خانه ندارید می‌توانید موارد را در یک قابلمه که کف آن را چرب کرده‌اید بریزید و با همین مدت زمان روی گاز قرار دهید تا بپزد.

مرحله پنجم : با استفاده از چاقو یا چنگال و فرو بردن آن داخل کیک پس از ۳۰ دقیقه می‌توانید از پخته شدن کیک اطمینان حاصل کنید.

مرحله ششم : بهتر است کیک پخته شده را کمی در فر خاموش استراحت دهید و سپس خارج کنید. همچنین پس از خارج کردن کیک کمی صبر کنید تا کیک خنک شود و سپس آن را تزئین نمایید. برای تزئین کیک همانطور که گفته شد می‌توانید از شکلات آب شده روی کیک بریزید و یا با میوه آن را تزئین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

سفره ایرانی 2022 ©

لطفا مدت اشتراک کتابخانه را انتخاب فرمایید:

تماس

کتابخانه

ابزارها

مدرک