آشنایی با پیستری شف کریم بورگی

 آشنایی با پیستری شف کریم بورگی

اگر در دنیای آشپزی و خصوصا شیرینی پزی فعالیت داشته باشید و یا به آن علاقمند باشید حتما برای یک بار هم که شده نام پیستری شف کریم بورگی (Karim Bourgi) را شنیده اید. یکی از معروف ترین اساتید قنادی در سطح بین المللی که سرآشپز گروه Al Mana نیز بوده و در دبی ساکن است. کریم بورگی توانسته است به کمک گروه Al Mana بوتیک قنادی Maison du Chocolat که مقر اصلی آن در پاریس است را به خاورمیانه آورده و یک شعبه از آن را در دبی دایر کند.

آموزشگاه مجازی سفره ایرانی همواره سعی داشته که مخاطبان خود را با استاد آشپزی (شف)، استاد قنادی (پیستری شف) و به طور کلی شف های معروف در سطح بین المللی آشنا کرده و علاوه بر این کتاب های بسیار خوب و پرمخاطب حوزه ی آشپزی و قنادی را هم برای کاربران در سایت خود گردآوری کند تا آنها بتوانند به عنوان یک مرجع فوق العاده از این کتاب های اورجینال بهره ببرید. در این مقاله ما به معرفی پیستری شف کریم بورگی از زبان خودش پرداخته ایم که امیدواریم برای شما جالب باشد.

اطلاعاتی که در مورد پیستری شف کریم بورگی نمی دانید!

خوب است بدانید پیستری شف کریم بورگی اصالتا لبنانی بوده و در سنگال متولد شده است. این استاد قنادی فوق العاده حرفه ای در سال ۲۰۱۴ توانست در رقابت Pâtissier dans le Monde به عنوان سومین پیستری شف برتر در زمینه ی شیرینی پزی انتخاب شود. این امر علاوه بر استعداد به دلیل آموزش های خوب و حرفه ای که وی دیده است هم بوده و نمی توان نقش آموزش را نادیده گرفت.
کریم بورگی کافه ی Hermes Paris Cafe را در خیابان نیو فشن و مرکز خرید دبی مال راه اندازی کرده است و در کنار La Maison du Chocolat Paris مدیریت این کافه را هم بر عهده دارد. بورگی چند سال پیش آکادمی مشاوره و بوتیک قنادی خود را با نام KB Gourmandises تاسیس نمود که در حال حاضر ۴ نفر کارمند دارد.

وی می گوید علاقه اش به شیرینی پزی از سن ۱۰ سالگی آغاز شد و سپس در ۱۵ سالگی تصمیم قطعی خود را برای فعالیت حرفه ای در این رشته گرفت. پس از اینکه بورگی دانشگاه را در بیروت به اتمام رساند، در سال ۲۰۰۰ راهی دوره‌های کوردون بلو پاریس شد که به گفته ی خودش این دوره توانست پایه‌ی اصلی حرفه‌ای گری را در وی بنا کند.
پس از کوردن بلو و دریافت گواهینامه‌ی توسعه ی حرفه‌ای نوبت به Ladurée Paris رسید و این شف معروف و محبوب به این دوره‌ها پیوست. در همین زمان بود که مسئولیت راه‌اندازی سه بوتیک قنادی در حوزه ی خلیج فارس و ابوظبی به خصوص در برج اتحاد به وی واگذار شد که به بهترین نحو ممکن اجرایی شد. بورگی برای مدت سه سال با این گروه کار کرد و سپس وارد گروه Al Mana شد و تا به اکنون در همین گروه فعالیت دارد.

آشنایی با امضای پیستری شف کریم بورگی

وقتی در مورد اثر منحصر بفرد وی یا به نوعی امضای او به عنوان یک پیستری شف می پرسند بدون هیچ تاملی پاسخ خود را به این شکل بیان می کند: ” بدون تردید پاریس برست! تلفیقی از خمیر چو در کنار پرالین سنتی و به سبک قدیمی، به همراه کمی بادام و کارامل. این شیرینی بدون شک یکی از کلاسیک ترین کارهای من است!” وی همچنین در مورد مواد اولیه ی مورد علاقه اش چنین می گوید:” کره ی Unsalted Gourmet Butter  ۸۲%  با بافت فوق العاده اش که کار کردن با آن فوق العاده راحت و بی دردسر است و همچنین ویپینگ کریم (نوعی خامه با چربی بالا و در عین حال سبک برای تهیه ی خامه ی فرم گرفته) که یک الزام در آشپزخانه ی هر شف است.”

لذت کار کردن به عنوان یک مشاور در صنعت شیرینی پزی از نظر شف کریم بورگی

یکی از پرسش هایی که به دفعات از این پیستری شف که خود به منزله ی یک برند در دنیای شیرینی پزی است پرسیده می شود این است که با توجه به این که کار ایشان مشاوره در حوزه ی صنعت شیرینی پزی و دسر سازی هم هست، چه چیزی را در مورد این کار مشاوره دوست دارند؟ و اینکه در این حوزه از چه چیزی بیشترین لذت ممکن را می برند. بورگی در پاسخ می گوید:

درست است که چیزی در حدود ۹۰ درصد از دوره های آموزشی من برای حرفه ای های حوزه ی قنادی است اما برای تازه کارها و آماتورها هم کلاس ها و دوره هایی برگزار می کنم. دقیقا کاری که اخیرا در اروپای شرقی انجام دادم و بسیار هم از آن راضی هستم. برخلاف آنچه که ممکن است به آن اعتقاد داشته باشید کار آموزش به آماتورها خیلی سخت تر از آموزش به حرفه ای ها به شمار نمی آید!”

من به شخصه عاشق این موضوع هستم که اگر دانشی در زمینه ای در اختیار دارم حتما آن را با دیگران به اشتراک گذاشته و به تعامل با سایر افراد مشغول شوم. این کار می تواند به من کمک کند به منبعی غنی دسترسی داشته باشم و بتوانم حس خلاقیت خود را به خوبی تغذیه کرده و آن را ارضا نمایم.

اکلر: شیرینی مورد علاقه ی شف کریم بورگی

پیستری شف کریم بورگی از اکلیر و رسپی که برای آن استفاده می کند به عنوان یکی از رسپی های محبوب خود نام برده که دوست دارد آن را آموزش دهد. وی می گوید:” وقتی نوبت به آموزش می رسد چه چیزی میتواند بهتر از اکلیر باشد آن هم اکلیری با تاپینگ کرم لوتوس کرانچی که بافت ویژه و فوق العاده ای را خلق می کند.” وقتی از وی علت این امر را جویا شدند اینگونه توضیح داد که:

“اکلیر را می توان یکی از برترین تخصص های من به شمار آورد. در کنار این موضوع که اکلیر کاملا یادآور دوران کودکی من است، این شیرینی یک شیرینی بدون محدودیت زمان است.در گذشته مورد استفاده قرار میگرفته و امروزه هم که حرکت جوامع به سوی مدرنیته هست باز هم این شیرینی به عنوان یک آیتم مدرن مطرح می شود و کاملا در الگوی مصرف فعلی جوامع می گنجد. ”

 

بورگی برای نخستین بار شعبه ای از بوتیک قنادی فوق العاده ی Maison du Chocolat که فرانسوی بوده و شعبه ی اصلی ان در پاریس است را به خاورمیانه و دبی آورده است.

او توانسته است در سال 2014 رتبه ی سوم رقابت حرفه ای و معتبر Pâtissier dans le Monde را به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

سفره ایرانی 2022 ©

لطفا مدت اشتراک کتابخانه را انتخاب فرمایید:

تماس

کتابخانه

ابزارها

مدرک