آشپزی آسان با سیب زمینی؛ لیست غذاها و دستور پخت

دسترسی آسان به:

سیب زمینی، این طلای واقعی دنیای جدید! جذابیت ذاتی آن این سؤال را در ذهن ایجاد می‌کند که ماجراجویان اروپایی در آمریکای جنوبی چرا دنبال چیزهای براق‌تر می‌گشتند؟ سیب زمینی آن قدر معرکه است که در فرهنگ‌های غذایی سراسر دنیا وجود دارد و با توجه به شدتی که در استفاده برای پخت غذاها تغییر شکل پیدا کرده است در بعضی غذاهای تجملاتی هم کاربرد دارد. درست است که گاهی تنها چیزی که می‌خواهیم سیب زمینی پخته با کره است ولی باید بپذیریم که سیب زمینی ظاهر شیک و جذابی هم می‌تواند پیدا کند. پس خوب است که به دنبال فراگیری آشپزی آسان با سیب زمینی باشیم.

یک سیب زمینی قطعا مثل سیب زمینی بعدی‌اش نیست. هر کدام مشخصه مخصوص خود را دارد و با توجه به کاری که با سیب زمینی داریم مناسب‌ترین را باید انتخاب کرد. انتخاب سیب زمینی درست کاری سختی نخواهد بود. تنها یک سری نکته را باید به خاطر داشته باشید: برای پوره سیب زمینی و کباب کردنش دنبال سیب زمینی با بافت نرم باشید (این جا هدف سبک و نرم بودن است). برای سالاد، سیب زمینی جوشیده یا بخارپز و جایی که لازم است بیشتر خودش را نگه دارد (مثلا در تاس کباب) سیب زمینی مومی (یعنی سیبی با بافت سفت‌تر و پوستی نازک‌تر) انتخاب مناسبی خواهد بود. گزینه مناسب دیگری هم که نباید فراموش کرد سیب زمینی شیرین است.

به عنوان نکته آخر اگر چه پوست سیب زمینی برای سلامتی خوب نیست ولی منبع خوبی است برای ویتامین‌ها و مواد معدنی و سرشار است از فیبر. شاید غذایی مثل دائوفواز (Dauphinoise) شام هر شب نباشد، ولی بیش از طعم، گوناگونی، به صرفه بودن، دسترس‌پذیری و آسانی پخت، خاطرات را زنده می‌کند. سیب زمینی همیشه به عنوان یک دستیار در هنر آشپزی نیست و گاهی خودش ستاره عرصه خواهد بود.

پوره سیب زمینی | آشپزی آسان با سیب زمینی

پوره سیب زمینی را می‌توان همان طوری که هست خورد یا به عنوان ماده اولیه در پخت مواد غذایی دیگر استفاده کرد. حتی می‌توان آن را دور مواد پرکننده خوشمزه‌ای پیچیده و سرخ کرد.

دستور پخت برای ۴ نفر (دقیقه زمان می‌برد):

 1. یک کیلوگرم سیب زمینی نرم را پوست کنده و تکه تکه کنید (تکه‌های بزرگ را بیشتر خورد کنید تا اندازه همه تقریبا یکی شود.
 2. ۵۰ گرم کره نرم قطعه شده
 3. ۳ قاشق غذاخوری شیر پرچرب
 4. نمک دریایی و فلفل سیاه تازه ساییده شده

در این آشپزی آسان با سیب زمینی، سیب زمینی‌ها را در یک ماهی‌تابه قرار داده و تا جایی که در آب غرق شود رویش آب بریزید. اندکی نمک به آب اضافه کنید. شعله زیر ماهی‌تابه را بالا برده تا آب به جوش آید. سپس شعله را پس از به جوش آمدن آب تا حد متوسط کم کنید و در ماهی‌تابه را بگذارید. اجازه دهید سیب زمینی‌ها حدود ۱۵ دقیقه به آرامی بجوشند تا نرم شوند. این نرمی باید به حدی باشد که نوک یک چاقوی تیز به راحتی در آن فرو رود.

سیب زمینی‌ها را خشک کنید و به ماهی‌تابه داغ بازگردانید. کره و شیر را اضافه کرده و با یک خردکننده سیب زمینی آن را خرد کنید تا نرم شود (این کار را به هیچ وجه در خوردکن انجام ندهید؛ چون تنها چیزی که باقی می‌ماند فرق چندانی با چسب کاغذ دیواری نخواهد داشت!). در انتها نمک و فلفل را به مقدار کافی اضافه کرده و داغ میل کنید.

پوره سیب زمینی | آشپزی آسان با سیب زمینی
پوره سیب زمینی | آشپزی آسان با سیب زمینی

سیب زمینی برشته با سیر و رزماری

شما می‌توانید این خوراک را ساده و بدون افزودنی رها کنید چرا که با هر چیزی می‌تواند میل شود. ولی این ترکیب مزه طعم خوبی دارد. سیر خوشمزه و گرم و نرم خواهد بود ولی باید حواستان باشد که نزدیک به آخر پخت و پز اضافه شود تا اگر سوخت، طعم تلخی به غذا ندهد.

دستور پخت برای ۴ نفر (۴۰ دقیقه زمان می‌برد):

 1. ۱ کیلوگرم سیب زمینی خرد شده تا اندازه ۱٫۵ سانتی‌متر
 2. ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون
 3. ۳ حبه بزرگ سیر که ریز ریز شده است
 4. ۱ قاشق غذاخوری سرپر از برگ رزماری ریز ریز شده
 5. تکه‌های نمک دریایی
 6. گرم کردن فر تا ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد (۳۵۰ درجه فارنهایت)

برای آشپزی آسان با سیب زمینی، سیب زمینی خرد شده را در سینی فر ریخته و رویش اندکی روغن زیتون بریزید. سپس تکه‌های نمک دریایی را ریخته و همه چیز را به خوبی هم بزنید. سینی را در فر قرار داده و به مدت ۲۵ دقیقه بگذارید بپزد تا سیب زمینی‌ها تقریبا نرم شوند و شروع به رنگ گرفتن کنند.

سیر ریز ریز شده و رزماری را روی همه جای سیب زمینی بپاشید و هم بزنید. سینی را به فر برای ۱۰ دقیقه بیشتر بازگردانید تا همه چیز طلایی شود. داغ میل کنید.

سیب زمینی برشته با سیر و رزماری
سیب زمینی برشته با سیر و رزماری

حتما مشاهده کنید : لیست غذای ساده با گوشت چرخ کرده

سوپ سیب زمینی پخته با خامه ترش و پیازچه

ممکن است از خودتان بپرسید چرا وقت را صرف پختن سیب زمینی کنیم؟ خب این پوست ترد و طلایی سیب زمینی است که به این سوپ چنین مزه جذاب و گرم و نرمی می‌دهد. با این حال مثل همیشه افزودن پنیر مشکلی نخواهد داشت.

دستور پخت برای ۴ الی ۶ نفر (۱٫۵ ساعت زمان می‌برد):

 1. ۷۵۰ گرم سیب زمینی پختنی
 2. ۱۵ گرم کره
 3. ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون
 4. ۱ پیاز ریز ریز شده
 5. ۱ حبه سیر ریز ریز شده
 6. ۸۰۰ میلی‌لیتر مایه سبزیجات
 7. ۱۵۰ میلی‌لیتر خامه ترش
 8. یک دسته پیازچه تازه خرد شده
 9. نمک دریایی و فلفل سیاه تازه ساییده شده
 10. پنیر رنده شده یا قطعه قطعه شده (مکعب‌های پنیر تالجیو با این غذا عالی است) برای صرف کردن

فر را تا ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد (۳۵۰ درجه فارنهایت) گرم کرده و سیب زمینی‌ها را به مدت ۱ الی ۱٫۵ ساعت بپزید (یا این که تا وقتی صبر کنید که سیب زمینی‌ها نرم شوند).

در همین حال و برای آشپزی آسان با سیب زمینی کره را با روغن و در یک ماهی‌تابه بزرگ ذوب کنید و پیاز را اضافه کنید. به مدت ۵ دقیقه یا تا وقتی که نرم و مات شود سرخ کرده و سپس سیر را بیفزایید و چند دقیقه بیشتر به سرخ کردن ادامه دهید. حاصل کار را روی مایه بریزید و تا جوشیدن گرم کنید.

وقتی که سیب زمینی‌ها پخته شدند درشت خرد کرده و کلش را به ماهی‌تابه اضافه کنید. مخلوط به دست آمده را در مخلوط‌کن بریزید و روشن کنید تا تقریبا نرم شود. این که در مخلوط اثری از پوست سیب زمینی دیده شود اهمیتی ندارد و در واقع می‌توان گفت شاخصه‌ای برای غذا به حساب می‌آید.

خامه ترش را اضافه کنید و دوباره مخلوط‌کن را روشن کنید تا ترکیب شوند و در ادامه مخلوط را به ماهی‌تابه بازگردانید. ادویه‌های مدنظر را اضافه کرده و سوپ را داغ کنید. بیشتر پیازچه خورد شده را پیش از صرف غذا در سوپ حل کنید.

سوپ را در کاسه بکشید و رویش پنیر رنده شده یا قطعه قطعه شده بریزید و از پیازچه‌های مانده رویش بپاشید.

سوپ سیب زمینی پخته با خامه ترش و پیازچه
سوپ سیب زمینی پخته با خامه ترش و پیازچه

حتما مشاهده کنید : آشنایی با بهترین کتاب اشپزی

قاچ سیب زمینی با پارمزان و مریم‌گلی

مواد خامی که در قفسه آشپزخانه هستند می‌توانند همه جور رنگ و لعابی به قاچ‌های سیب زمینی اضافه کنند. یک تکه پارمزان کهنه با یک افزودنی از قفسه ادویه‌ها کافی است تا قاچ‌ها را بیشتر خوشمزه کنیم.

دستور پخت برای ۴ نفر (۳۵ دقیقه زمان می‌برد):

 1. ۱ کیلوگرم سیب زمینی پوست‌قرمز
 2. ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون
 3. ۶۰ گرم پارمزان ریز رنده شده
 4. ۲ قاشق غذاخوری مریم‌گلی خشک‌شده
 5. ۲ قاشق غذاخوری پودر سیر
 6. نمک دریایی و فلفل سیاه تازه ساییده شده

پیش از این آشپزی آسان با سیب زمینی فر را تا ۱۹۰ درجه سانتی‌گراد (۳۷۵ فارنهایت) گرم کنید. کف سینی فر را با یک فویل بپوشانید تا در انتها نیازی نباشد پنیرهای سوخته را از کف سینی بتراشید.

سیب زمینی‌ها را با توجه به اندازه‌شان ۶ تا ۸ قاچ کرده و در یک کاسه بزرگ بریزید. روغن را به آرامی بریزید و کاسه را تکان دهید تا روی سیب زمینی‌ها به روغن آغشته شود. پارمزان، مریم‌گلی، پودر سیر، اندکی نمک و مقدار زیادی فلفل سیاه را روی قاچ‌ها بریزید و به خوبی مخلوط کنید تا حدی که روی همه قاچ‌ها را بگیرد.

سیب زمینی‌ها را روی سینی فر قرار داده و به مدت حدودا ۳۰ دقیقه یا تا زمانی که طلایی و ترد شوند بپزید.

بلافاصله میل کنید!

این غذا می‌تواند انتخاب مناسبی برای قرار دادن در منوی کافی‌شاپ‌ها باشد.

قاچ سیب زمینی با پارمزان و مریم‌گلی | آشپزی آسان با سیب زمینی

حرف آخر

سیب زمینی به عنوان یکی از سبزیجات رایج در رژیم غذایی ما ایرانیان است که سرشار از مواد غذایی چون کربوهیدرات، ویتامین و مواد معدنی است. ولی شاید تنوع زیادی از غذاهای با سیب زمینی در رژیم غذایی ما وجود نداشته باشد. در این نوشته به آموزش و معرفی یک سری از غذاهایی که با سیب زمینی پخته می‌شوند پرداختیم. در آینده تمایل دارید که شیوه پخت کدام غذا را که آشپزی آسان با سیب زمینی است یاد بدهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

سفره ایرانی 2022 ©

لطفا مدت اشتراک کتابخانه را انتخاب فرمایید:

تماس

کتابخانه

ابزارها

مدرک