گوردن رمزی کیست؟

گوردن رمزی کیست؟

گوردن رمزی کیست؟

گوردن رمزی، سرآشپز مشهور اسکاتلندی است که رستوران‌هایی را در سرتاسر جهان افتتاح کرده و برنامه‌های تلویزیونی محبوبی مانند “آشپزخانه جهنمی” و “سرآشپز برتر” را هم اجرا کرده است.

او در سال ۱۹۶۶ در اسکاتلند به دنیا آمد، حرفه ورزشی که از کودکی به آن مشغول بود را رها کرد و به یک سرآشپز مشهور در لندن تبدیل شد. در اوایل دهه ۲۰۰۰، او در تلویزیون بریتانیا به عنوان مجری خوش اخلاق برنامه‌های Ramsay’s Kitchen Nightmares و Hell’s Kitchen که با موفقیت مورد توجه مخاطبان آمریکایی قرار گرفتند، مشهور شد.
گوردون که جایزه های بزرگی هم برنده شده است، از آن زمان برند مشهور خود را از طریق برنامه هایی مانند MasterChef و Hotel Hell و همچنین افتتاح رستوران های بیشتری در سرتاسر جهان گسترش داده است.

گوردن رمزی کیست؟

سال های اول زندگی گوردن رمزی

گوردون جیمز رمزی در ۸ نوامبر ۱۹۶۶ در جانستون، اسکاتلند به دنیا آمد و پس از اینکه در سن ۵ سالگی با خانواده اش به استراتفورد آپون آون، انگلستان نقل مکان کرد، در آنجا بزرگ شد. اولین عشق گوردن ، فوتبال بود و هدف خود را در مورد حرفه ورزشی مشخص کرد. رمسی با استعداد، در سن ۱۵ سالگی به تیم حرفه ای “گلاسکو رنجرز” پیوست.

رمزی به مدت سه سال در این تیم حضور داشت، تا اینکه در سال ۱۹۸۵ بخاطر آسیبی که به زانویش وارد شده بود، دوران حرفه ای حضور او در این تیم پایان یافت. گوردون که مجبور شد از نو شروع کند، به مدرسه برگشت و در سال ۱۹۸۷ مدرک مدیریت هتل خود را گرفت.

گوردون رمزی سرآشپز و کارآفرین برتر

اساتید گوردون رمزی

نویسنده کتاب Fit Food پس از پایان تحصیلات خود، زیر نظر تعدادی از سرآشپزهای برتر اروپا قرار گرفت و از تجارب آنها استفاده کرد. او نزد “مارکو پیر وایت” در هاروی لندن شاگردی کرد، برای “آلبر روکس” در Le Gavroche کار کرد و سپس، زیر نظر سرآشپزهای برتری مثل “جوئل روبوشون” و “گای ساووی” در فرانسه مشغول به کار شد.

اساتید آشپزی گوردون رمزی

برخی افتخارات گوردن رمزی

در سال ۱۹۹۳، رمسی به تنهایی به عنوان سرآشپز رستوران تازه افتتاح شده Aubergine در لندن مشغول به کار شد؛ یعنی همان رستورانی که در طی سه سال، رتبه دو ستاره میشلن را کسب کرد. در سال ۱۹۹۵، زمانی که رمسی جایزه Newcomer of the year را در Catey Awards که رویدادی شبیه به اسکار است را برای کسب و کار رستوران و هتل دریافت کرد، اعتبار شخصی او افزایش یافت.

زمانی که پشتوانه مالی رستوران تضعیف شد، رمسی رستوران Aubergine را ترک کرد و در سال ۱۹۹۸ مجموعه خود را به نام Restaurant Gordon Ramsay در لندن افتتاح کرد. این رستوران که به عنوان مقصدی برای غذا دوست های پولدار شناخته می شود، در نهایت رتبه سه ستاره “میشلن” را دریافت کرد.

چند سال بعد، وضعیت رمسی جاه طلب، سخت کوش و دمدمی مزاج، بسیار سخت شده بود. او چندین رستوران جدید از جمله “پتروس” و دومین رستوران گوردون رمسی را در لندن و در نهایت، رستوران  Verre را در دبی افتتاح کرد.

گوردن رمزی در رویداد Catey Awards سال ۲۰۰۰ به عنوان سرآشپز نمونه سال و در سال ۲۰۰۶ به عنوان صاحب رستوران مستقل سال شناخته شد و کسب و کار رستوران خود را در سال ۲۰۰۶ به همراه افتتاح دو رستوران در نیویورک لندن به ایالات متحده آورد. این سرآشپز مشهور از آن زمان، دامنه فعالیت خود را در سرتاسر جهان گسترش داده است و برند خود را به کشورهایی مثل آفریقای جنوبی، استرالیا و کانادا هم آورده است.

اسکار در صنعت رستوران

گوردون رمزی ستاره تلویزیون

رمسی در سال ۱۹۹۶ ، فعالیت های خود را در تلویزیون شروع کرد و در برنامه رقابتی آشپزی بی بی سی MasterChef به عنوان داور حضور یافت. در سال ۱۹۹۹، مجموعه کوتاه و مستند بریتانیایی به نام Boiling Point از روی زندگی کاری او ساخته شد و همزمان با افتتاح اولین رستورانش این مستند هم ساخته شد. موفقیت این مستند باعث ساخت مجموعه کوتاه بعدی به نام   Beyond Boiling Point در سال ۲۰۰۰ شد.

گوردن رمزی به عنوان مجری دو برنامه در بهار ۲۰۰۴ انتخاب شد: او در برنامه  Ramsay’s Kitchen Nightmares، به دنبال تغییر اوضاع و نوسازی رستوران های شکست خورده بود و در برنامه  Hell’s Kitchenهم مسابقه آشپزی را بین ۱۰ نفر از افراد مشهور برگزار کرد که در آن، تماشاگران به مسابقه رای می دادند.

با درخشش و موفقیت رمسی در برنامه های زنده تلویزیونی ایالات متحده، زمان آن فرا رسیده بود که او کارهای جدیدی را انجام بدهد. در می ۲۰۰۵، نسخه آمریکایی برنامه “آشپزخانه جهنمی” که در آن، رستوران‌داران مشتاق تحت توجه و نظارت دقیق مجری برنامه قرار می گرفتند، برای اولین بار در شبکه FOX پخش شد. مخاطبان آمریکایی مانند همتایان بریتانیایی خود، یاد گرفتند که آشپز خشن این برنامه را هم دوست داشته باشند و هم از او متنفر باشند، زیرا او از بین شرکت کنندگان تنها یک برنده نهایی را انتخاب می کرد. در همین حال، او یک سری برنامه آشپزی دیگری هم را در بریتانیا به نام The F Word عرضه کرد.

برنامه تلوزیونی گوردون رمزی

رتبه بالای برنامه رمسی در بین مخاطبان ایالات متحده، راه را برای اقتباسی از برنامه “کابوس‌های آشپزخانه” که در سپتامبر ۲۰۰۷ عرضه شده بود را باز کرد. این امر به نوبه خود، منجر به تولید برنامه های آمریکایی MasterChef (2010)  و MasterChef Junior (2013)  شد و رمسی، رهبری گروه های داوری را بر عهده داشت. در سال ۲۰۱۲، او یک نمایش تلویزیونی دیگر را هم به برنامه های خود اضافه کرد که در واقع، مشابه نمایش “هتل جهنمی” بود ولی تم “نجات یک رستوران شکست خورده” را در آن تغییر داده بود.

گوردن رمزی نویسنده کتاب آشپزی

سرآشپز معروف در کنار کارهایش در تلویزیون و رستوران هایش، بیش از ۲۰ کتاب هم نوشته است.شما میتوانید در کتابخانه سفره ایرانی از کتاب های آشپزی گوردن رمزی بهرمند شوید. در واقع، کسب ‌و کارهای مختلف او در شرکت های گوردون رمسی با یکدیگر ادغام شده‌اند. رمسی که به خاطر رکورد چشمگیر خود در کسب موفقیت مورد تجلیل قرار گرفت، در سال ۲۰۰۶ عنوان والا مقام را از “نشان امپراتوری بریتانیا” دریافت کرد. در سال ۲۰۱۳، او به تالار مشاهیر آشپزی معرفی شد.

کتاب های گوردون رمزی در کتابخانه سفره ایرانی

مجری برنامه آشپزی در سال ۱۹۹۶ با معلمی به نام “کایتانا الیزابت تانا هوتچسون” ازدواج کرد. آنها پنج فرزند به نام های مگان، دوقلوهای هالی و جک، ماتیلدا و اسکار دارند. در سال ۲۰۱۴، این زوج موسسه “گوردون و تانا رمسی” را برای کمک به حمایت از خیریه کودکان بیمارستانی خیابان بزرگ “اورموند” تأسیس کردند.

بله کتابخانه سفره ایرانی درحال جمع آوری و ترجمه کتب بهترین سرآشپزهای دنیاست.شما میتوانیدبا مراجعه به کتابخانه سفره ایرانی در همین وبسایت از کتابها بهرمند شوید.

گوردون رمسی آشپز معروفی است که در برنامه های تلویزیونی متعددی هم شرکت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

سفره ایرانی 2022 ©

لطفا مدت اشتراک کتابخانه را انتخاب فرمایید:

تماس

کتابخانه

ابزارها

مدرک