جایگزین بکینگ پودر در کیک چیست؟

دسترسی آسان به:

برای پیدا کردن جایگزین بکینگ پودر در کیک، ابتدا باید با خود این ماده و تاثیر بکینگ پودر در شیرینی پزی و آشپزی آشنا بشویم. بعد به دنبال مواد اولیه با تاثیر مشابه در عملیات شیرینی پزی باشیم.

بکینگ پودر ممکن است همیشه به راحتی در دسترس نباشد. خوشبختانه، مواد تشکیل دهنده زیادی وجود دارد که می توانید به جای آن استفاده کنید.

این مقاله به معرفی ۹ جایگزین عالی برای بیکینگ پودر می پردازد.

بکینگ پودر چیست؟

بیکینگ پودر ماده ای سفید رنگ است، که عامل حجم دهنده در پخت کیک و شیرینی میباشد.

بیکینگ پودر اغلب با جوش شیرین اشتباه گرفته می شود که نمیتواند به تنهایی جایگزین بکینگ پودر در کیک باشد چراکه  فقط از بی کربنات سدیم تشکیل شده است و جزء اسیدی ندارد. بنابراین، باید با یک اسید ترکیب شود تا همان اثر خمیری بیکینگ پودر را داشته باشد .

۹ جایگزین بکینگ پودر در کیک

۱- باترمیلک

باترمیلک یک محصول لبنی تخمیر شده با طعم ترش و کمی تند است که اغلب با ماست ساده مقایسه می شود. باترمیلک سنتی به عنوان یک محصول جانبی از تبدیل خامه شیرین به کره تشکیل می شود.

بیشتر دوغ های تجاری با افزودن کشت های باکتری به شیر و اجازه تخمیر، شکستن قندها به اسیدها به وجود می آیند. به دلیل اسیدی بودن، ترکیب باترمیلک با جوش شیرین می تواند همان اثر خمیری بیکینگ پودر را ایجاد کند پس میتواند جایگزین بکینگ پودر باشد.

  • ۲/۱پیمانه  (۱۲۲ گرم) باترمیلک
  • ۴/۱ قاشق چایخوری (۱ گرم) جوش شیرین

را به بقیه مواد اضافه کنید تا جایگزینی آسان برای ۱ قاشق چایخوری (۵ گرم) بیکینگ پودر شود.

برای حفظ بافت و قوام مطلوب محصول پخته شده نهایی خود، مطمئن شوید که مقدار مایع دیگری را که به دستور غذا اضافه می کنید کاهش می دهید تا مقدار باترمیلک اضافه شده را جبران کنید.

به عنوان مثال، اگر ۲/۱فنجان (۱۲۲ گرم)باترمیلک اضافه کنید، باید مقدار سایر مایعات اضافه شده به دستور غذا را به همان میزان کاهش دهید.

حتما مشاهده کنید : بهترین بهترین کتاب شیرینی پزی

۲- ماست ساده

ماست نیز مانند باترمیلک از طریق تخمیر شیر تولید می شود.

فرآیند تخمیر قندها را تجزیه می کند و غلظت اسید لاکتیک را افزایش می دهد و به طور موثر pH را کاهش می دهد و اسیدیته ماست را افزایش می دهد .

pH محلول ، اندازه گیری غلظت یون های هیدروژن است. موادی که pH پایینی دارند اسیدی در نظر گرفته می شوند، در حالی که مواد با pH بالا بازی هستند.

ماست ساده دارای PH اسیدی است که در صورت مخلوط شدن با جوش شیرین، جایگزین مناسبی برای بکینگ پودر می شود.

ماست ساده نسبت به انواع دیگر بهتر عمل می کند زیرا اسیدیته مورد نیاز برای خمیر شدن را بدون افزودن طعم فراهم می کند.

می توانید ۱ قاشق چایخوری (۵ گرم) بیکینگ پودر را با۴/۱قاشق چایخوری (۱ گرم) جوش شیرین و ۲/۱ فنجان (۱۲۲ گرم) ماست ساده جایگزین کنید.

درست مانند باترمیلک، مقدار مایع در دستور غذا باید بر اساس میزان اضافه کردن ماست ساده کاهش یابد.

برخی از انواع جایگزین های بیکینگ پودر برای انواع خاصی از دستور العمل ها مناسب تر هستند. ممکن است لازم باشد سایر مواد موجود در دستور غذا را بر اساس جایگزینی که انتخاب می کنید تنظیم کنید.  نقل قول

۳- ملاس

این شیرین کننده اغلب به عنوان جایگزینی برای شکر تصفیه شده استفاده می شود.ملاس را می توان به عنوان جایگزینی برای بکینگ پودر نیز استفاده کرد.این به این دلیل است که ملاس به اندازه کافی اسیدی است که در ترکیب با جوش شیرین واکنش اسید-باز ایجاد کند.

از۴/۱ فنجان (۸۴ گرم) ملاس به اضافه ۴/۱قاشق چایخوری (۱ گرم) جوش شیرین برای جایگزینی ۱ قاشق چایخوری (۵ گرم) بیکینگ پودر استفاده کنید.

علاوه بر کاهش مقدار مایع برای جبران مایع اضافه شده از ملاس، ممکن است بخواهید مقدار شیرین کننده را نیز در بقیه دستور کاهش دهید، زیرا ملاس قند زیادی دارد.

۴- کرم تارتار

کرم تارتار که به نام تارتارات هیدروژن پتاسیم نیز شناخته می شود، یک پودر سفید اسیدی است .

بیشتر برای تثبیت سفیده تخم مرغ و خامه و همچنین برای جلوگیری از تشکیل کریستال های قند استفاده می شود.

همچنین یک جایگزین آسان و راحت برای بکینگ پودر است .برای بهترین نتیجه، از نسبت ۲:۱ کرم تارتار به جوش شیرین استفاده کنید.

۱ قاشق چایخوری (۵ گرم) بیکینگ پودر را با ۱/۴ قاشق چایخوری (۱ گرم) جوش شیرین به اضافه ۱/۲ قاشق چایخوری (۲ گرم) کرم تارتار جایگزین کنید.

۵- شیر ترش

شیری که ترش شده می تواند جایگزین بیکینگ پودر شود. این به این دلیل است که شیر ترش فرآیندی به نام اسیدی شدن را پشت سر گذاشته است که باعث کاهش سطح pH می شود.

اسیدیته شیر ترش با جوش شیرین واکنش داده و همان اثر خمیری بیکینگ پودر را ایجاد می کند. پس میتواند جایگزین بکینگ پودر در کیک باشد.

از ۱/۲ فنجان (۱۲۲ گرم) شیر ترش و ۱/۴ قاشق چایخوری (۱ گرم) جوش شیرین برای جایگزینی ۱ قاشق چایخوری (۵ گرم) بیکینگ پودر استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که مقدار مایع موجود در دستور غذا را به همان مقدار اضافه کنید تا مایع اضافی شیر ترش را در نظر بگیرید.

حتما مشاهده کنید : ایده در آشپزی؛ بهترین راه های افزایش خلاقیت در آشپزی

۶- سرکه

سرکه از طریق تخمیر تولید می شود که طی آن الکل توسط باکتری ها به اسید استیک تبدیل می شود .

سرکه علیرغم طعم قوی و متمایزش، یک عنصر رایج در بسیاری از محصولات پخته است. در واقع، pH اسیدی سرکه برای استفاده به عنوان جایگزینی برای بکینگ پودر عالی است.وقتی سرکه با جوش شیرین در کیک و کوکی ترکیب شود، خاصیت خمیری دارد.

اگرچه هر نوع سرکه ای موثر است، سرکه سفید خنثی ترین طعم را دارد و رنگ محصول نهایی شما را تغییر نمی دهد.

هر قاشق چایخوری (۵ گرم) بیکینگ پودر در دستور غذا را با ۱/۴ قاشق چایخوری (۱ گرم) جوش شیرین و ۱/۲ قاشق چایخوری (۲٫۵ گرم) سرکه جایگزین کنید.

۷- آب لیمو

آب لیمو حاوی مقدار زیادی اسید سیتریک است و بسیار اسیدی است، به همین دلیل وقتی با جوش شیرین در محصولات پخته شده همراه شود می تواند به تامین اسید مورد نیاز برای تحریک واکنش اسید-باز کمک کند.

با این حال، از آنجایی که طعم بسیار قوی دارد، بهتر است در دستور العمل هایی استفاده شود که به مقادیر نسبتاً کمی بیکینگ پودر نیاز دارند. به این ترتیب می توانید از تغییر طعم محصول نهایی جلوگیری کنید.

برای جایگزینی ۱ قاشق چایخوری (۵ گرم) بیکینگ پودر، از ۱/۴ قاشق چایخوری (۱ گرم) جوش شیرین و ۱/۲ قاشق چایخوری (۲٫۵ گرم) آب لیمو استفاده کنید.

۸- سفیده تخم مرغ زده شده

سفیده تخم مرغ زده شده
سفیده تخم مرغ زده شده

بسیاری از محصولات پخته شده، بافت سبک و مطبوع خود را مدیون سفیده تخم مرغ زده شده هستند تا بکینگ پودر. این به این دلیل است که فرآیند هم زدن سفیده تخم مرغ حباب های ریز هوا ایجاد می کند که حجم و سبکی را افزایش می دهد.

این روش بیشتر در سوفله، پنکیک، مرنگ و انواع خاصی از کیک استفاده می شود.

اگر بکینگ پودر یا جوش شیرین در دست ندارید، جایگزین مناسبی برای بکینگ پودر در کیک میباشد. مقداری که باید استفاده کنید بسته به دستور غذا متفاوت است. به عنوان مثال، کیک فرشته ممکن است به ۱۲ عدد سفیده تخم مرغ نیاز داشته باشد، در حالی که یک پنکیک ممکن است تنها به دو یا سه عدد نیاز داشته باشد.

برای اینکه سفیده‌های تخم‌مرغ‌تان کاملاً سبک و پف‌دار شوند، آن‌ها را با سرعت کم هم بزنید تا کف کند و سپس سرعت را زیاد کنید تا سفیده تخم‌مرغ‌ زده شده به شکل قله‌های نرمی در بیایند. به آرامی مواد باقیمانده را داخل سفیده تخم مرغ زده شده بریزید.

۹- آب گازدار سودا

سودا یک نوشیدنی گازدار است که حاوی بی کربنات سدیم یا جوش شیرین است.به همین دلیل، سودا اغلب در دستور العمل ها استفاده می شود تا به عنوان یک عامل خمیر کننده عمل کند که می تواند بدون استفاده از بکینگ پودر یا جوش شیرین حجم محصولات پخته شده را فراهم کند.

با این حال، مقدار بی کربنات سدیم موجود در سودا خیلی کم  است، بنابراین بهتر است از آن در دستور العمل هایی استفاده شود که فقط به مقدار کمی حجم اضافه نیاز دارند. به عنوان مثال، سودا معمولاً برای ایجاد پنکیک ها استفاده می شود.

برای بهترین نتیجه، از سودا برای جایگزینی هر مایع موجود در دستور غذای خود استفاده کنید. این به ویژه در هنگام جایگزینی شیر یا آب به خوبی عمل می کند و می تواند سبکی و حجم بیشتری را اضافه کند.

توسیه میشود که از سودا در پخت کیک استفاده نشود. سودا جایگزین خوبی برای بکینگ پودر در پخت کیک نیست. اما در آشپزی میتواند خوب عمل کند.

خلاصه:

سودا را می توان به عنوان جایگزین شیر یا آب در دستور العمل ها برای افزودن حجم اضافی استفاده کرد.

حتما مشاهده کنید : کتاب آشپزی کودکان؛ معرفی به همراه دانلود pdf – ایرانی و خارجی

نحوه انتخاب بهترین جایگزین بکینگ پودر در کیک

برای انتخاب بهترین جایگزین بیکینگ پودر، مهم است که مشخصات طعم و مزه محصول پخته شده خود را در نظر داشته باشید.

به عنوان مثال، سرکه ممکن است طعمی تند و ترش به آن اضافه کند و احتمالاً به عنوان جایگزینی برای بکینگ پودر در دستور العمل هایی که به حداقل مقدار نیاز دارند، مناسب است.

از سوی دیگر، ملاس طعم بسیار شیرینی دارد و به جای نان ، افزودنی بهتری برای دسرهای شیرین است

علاوه بر این، ممکن است لازم باشد سایر مواد موجود در دستور غذا را بر اساس آنچه که تصمیم دارید به عنوان جایگزین استفاده کنید، تنظیم کنید.

اگر از مایع جایگزین برای بیکینگ پودر استفاده می کنید، مطمئن شوید که مقدار مایعات دیگر را در دستور غذا کاهش داده اید تا جبران شود. این به شما کمک می کند بافت و قوام مناسب را حفظ کنید.

اگر جایگزینی با طعم قوی انتخاب کنید، ممکن است بخواهید مقدار سایر مواد را در دستور غذا تنظیم کنید تا به طعم دلخواه خود برسید.

خلاصه:

  • باترمیلک: ۲/۱فنجان (۱۲۲ گرم) باترمیلک و ۴/۱قاشق چایخوری (۱ گرم) جوش شیرین را جایگزین ۱ قاشق چایخوری (۵ گرم) بیکینگ پودر کنید. مایعات دیگر را در دستور غذا کم کنید تا قوام دلخواه خود را حفظ کنید.
  • ماست ساده: از۲/۱ فنجان (۱۲۲ گرم) ماست ساده به اضافه۴/۱ قاشق چایخوری (۱ گرم) جوش شیرین برای جایگزینی ۱ قاشق چای خوری (۵ گرم) بیکینگ پودر در دستور غذا استفاده کنید. مقدار مایع باید کاهش یابد تا اضافه شدن ماست جبران شود.
  • ملاس: می توانید ۱/۴ فنجان (۸۴ گرم) ملاس و ۱/۴ قاشق چایخوری (۱ گرم) جوش شیرین را جایگزین ۱ قاشق چایخوری (۵ گرم) بکینگ پودر کنید. برای جبران، مایعات و شکر دیگر را در دستور غذای خود کاهش دهید.
  • کرم تارتار: ۱/۲ قاشق چایخوری (۲ گرم) کرم تارتار را با ۱/۴ قاشق چایخوری (۱ گرم) جوش شیرین به جای ۱ قاشق چایخوری (۵ گرم) بیکینگ پودر استفاده کنید.
  • شیر ترش : برای جایگزینی ۱ قاشق چایخوری (۵ گرم) بیکینگ پودر، از ۱/۲ فنجان (۱۲۲ گرم) شیر ترش و ۱/۴ قاشق چایخوری (۱ گرم) جوش شیرین استفاده کنید. مایع دیگر دستور غذا را کم کنید تا قوام و بافت آن حفظ شود.
  • سرکه : هر قاشق چای خوری (۵ گرم) بیکینگ پودر را می توان با ۱/۴ قاشق چای خوری (۱ گرم) جوش شیرین و ۱/۲ قاشق چای خوری سرکه جایگزین کرد.
  • آب لیمو: ۱ قاشق چایخوری (۵ گرم) بیکینگ پودر را با ۱/۲ قاشق چایخوری (۲٫۵ گرم) آب لیمو و ۱/۴ قاشق چایخوری (۱ گرم) جوش شیرین جایگزین کنید. آب لیمو به دلیل طعم قوی آن بهتر است در مقادیر کم استفاده شود.
  • سفیده تخم مرغ: از سفیده تخم مرغ زده شده می توان برای حجم دادن به بسیاری از محصولات پخته استفاده کرد. مقدار مورد نیاز بسته به نوع دستور غذا متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

سفره ایرانی 2022 ©

لطفا مدت اشتراک کتابخانه را انتخاب فرمایید:

تماس

کتابخانه

ابزارها

مدرک